Bojovníci Islámského státu mezi uprchlíky? Dva ze sta, přišlo varování

Libanon varuje, že každý padesátý uprchlík ze Sýrie je radikál a džihádista Islámského státu. Radikálové se maskují za migranty i podle papeže Františka.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

V Libanonu žije pře milion syrských uprchlíků. Libanonský ministr školství Elias Bousaab nyní varoval, že z migrantů prchajících do Evropy je každý padesátý bojovníkem Islámského státu.

Bousaab to sdělil britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který byl v zemi navštívit uprchlické tábory. Islámský stát podle něj promyšleně posílá do Evropy své fanatické vycvičené příznivce ve skupinách válečných uprchlíků.

Ministr varoval, že Islámský stát zároveň bují, je čím radikálnější, rekrutuje děti ve školách a představuje čím dál větší hrozbu. "Islámský stát posílá do Evropy a na další místa vycvičené a všeho schopné džihádisty, kteří se tváří jako váleční uprchlíci. Odhadl bych, že mezi migranty je zhruba 2 procenta radikálů. Většina jich do Evropy putuje přes Turecko a Řecko," uvedl podle listu Daily Mail.

"Isis se nezastaví na hranicích Libanonu, než se nadějete bude v Evropě," dodal a varoval, že bez účinnější pomoci uprchlíkům v táborech nebude "naděje, práce ani vzdělání" a rekrutovat takové lidi bude pro Islámský stát ještě snazší. "Z dětí vyrůstajících několik let bez školy se stávají radikálové velmi lehce. Vyrůstá z nich ztracená generace."

Před radikály z ISIS varoval i papež František. I podle něj pronikají džihádisti do Evropy pod rouškou vlny uprchlíků. "Vidíme ubohé lidi utíkající před válkou a hladem, ale to je jen vrcholek ledovce," prohlásil v Portugalsku

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky