Kdo může za uprchlickou krizi? Politologové mají jasno

Za současnou imigrační krizi, se kterou se v posledních měsících Evropa potýká, mohou evropští politici a elity. Tvrdí to politolog a ekonom Petr Robejšek.

Diskuse: 5

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem
reklama

"Evropské politické elity tuto krizi způsobily," uvedl v pořadu Pro a proti politolog a ekonom Petr Robejšek s tím, že jednou z příčin byla jejich účast na akcích v Libyi a Sýrii. „

Politolog následně shrnul svou vizi role malých zemí a tedy i České republiky v Evropské unii. "Neměly vůbec žádný hlas, když šlo o to zaútočit v Libyi, jejich hlas není slyšet, když volají po tom, aby se potápěly lodě pašeráků lidí, a naopak je jim hrozeno, že když nevezmou uprchlíky, odeberou jim peníze z Bruselu, na které ale mají právní nárok," upřesnil.

"To je jednání patronážní, shora dolů, jednání s těmi, kteří nemají co říct a jen držet krok a pusu. A to je přesně to, co je třeba evropským elitám vytýkat: že se pořád ještě chovají vůči evropskému východu arogantně, neberou ho vážně, ale v tu chvíli, kdy ho potřebují, tak najednou ano, ale chtějí si vše vynutit," dodal pro Český rozhlas.

Politolog a publicista Jiří Pehe souhlasí, že evropské politické elity v uprchlické krizi zaspaly i s jejich podílem na vzniku krize. "Elity krizi do jisté míry způsobili tím, že Evropa nemá společnou imigrační, azylovou politiku ani ostrahu vnějších hranic," uvedl.

"České elity chtějí neustále řešit příčiny, což je v pořádku, ale pak je tu přítomnost půl milionu uprchlíků na evropské půdě, a s tím nechtějí mít nic společného," dodal Pehe.

"Vůbec jsme nepřijali ideu, že Evropa jsme také my a máme možnost něco iniciovat, něco začít a něco položit na stůl... U nás se neustále mluví o Evropě, jako bychom byli mimo ní, a Evropa něco dělá a něco nám přikazuje. Ale my jsme také přece ta Evropa," podotkl Pehe.

Loading...
Témata: uprchlíci

Diskuze: Kdo může za uprchlickou krizi? Politologové mají jasno

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky