Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš se postavil jednoznačně proti státu. Může si to dovolit?

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Otázka o střetu zájmů se u ministra financí Andreje Babiše skloňuje už od jeho vstupu do politiky. Jeho příznivci často argumentují tím, že lidé o jeho podnikatelských aktivitách věděli, přesto si ho zvolili. „Teď se ale Babiš postavil proti státu. Může si to vůbec dovolit?“ ptá se komentátor Erik Best.

Odpůrci ministra financí mu problém neustálého střetu zájmů předhazují každý den. „Od svého vstupu do politiky je Andrej Babiš pod drobnohledem kvůli svému střetu zájmů jako první místopředseda vlády, ministr financí, majitel Agrofertu, příjemce státních a unijních dotací a vlastník několika médií. Kauza Agrotec, ve které mělo dojít ke zmanipulování zakázky v České poště, ale posouvá debatu na další úroveň," píše komentátor Erik Best ve svém pravdelném zpravodaji.

Teď policie navrhla státnímu zástupci obžalovat 14 lidí a sedm firem včetně Babišova Agrotecu. „Babiš v sobotním Právu řekl, že Agrotec nic nefixloval a naznačil, že na jeho společnost může mít políčeno policie z domovského regionu Milana Chovance - Plzně. Otázkou je, jestli by měl Babiš coby zástupce státu něco veřejně vzkazovat jinému zástupci státu, žalobci, obzvláště v situaci, kdy je ministrem spravedlnosti Babišův nominant Robert Pelikán?" zajímalo by komentátora.

Celá kauza podle něj znamená jen jediné. „Babiš se jednoznačně postavil za Agrotec proti státu. Jedná se 'jen' o další střet zájmů, nebo už jde o zneužití pravomoci veřejného činitele? To je věc pro právníky," dodává Best.

Témata:  Andrej Babiš Erik Best

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.