Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko dostalo první finanční tranši a už vystrkuje růžky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Řecko se vyhnulo jenom o chlup bankrotu a opuštění elitního klubu eurozóny, dostalo první peníze z třetího záchranného balíčku na splacení části dluhu Evropské centrální bance (ECB) a už opět vystrkuje růžky. Premiér Alexis Tsipras podal ve čtvrtek demisi s cílem vyvolat předčasné volby, informuje Michala Moravcová.

Tímto krokem chce upevnit svůj mandát ve straně, tím že získá podpory voličů pro zavádění tvrdých podmínek třetího záchranného programu, s nimiž se mnozí členové strany nedokážou ztotožnit. O rozkolech ve straně svědčí i odštěpení 25 rebelujících poslanců, kteří vytvořili novou vlastní politickou formaci s názvem „Lidová jednota“.

Poslední záchranou Řecka před předčasnými volbami plánovanými na 20. září je pokus Vangelise Meimarakise, předsedy konzervativní opoziční strany Nové demokracie, o sestavení nové vlády ze stran stávajícího parlamentu. Od řeckého prezidenta k tomu dostal třídenní mandát. Nové volby by oddálily zavádění nových reforem a nastartování ekonomického růstu, který je tlumen poltickou nejistotou a nestabilitou. Evropským partnerům tak nezbývá nic jiného než doufat, že země zavede předem domluvené reformy, ať už jí bude vládnout jakákoliv politická strana. Investoři jsou naštěstí odolní vůči řeckým excesům, a tak si euro drží silnou pozici vůči dolaru. Informace o předčasných volbách oslabily aténskou burzu, která klesla o 2,5 procenta, a posílily výnosy státních dluhopisů. Nejvíce vzrostly 2leté dluhopisy, a to o 1,70 procenta na 14,04 procenta.

Témata:  Řecko

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy