Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Každý zaplatíme 3800 korun navíc, zlobí se politici

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Na začátku týdne zveřejnilo ministerstvo vnitra údaje o plnění státního rozpočtu. Rezort si libuje, že přebytek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 25,7 miliardy korun z červnových 22,6 miliardy korun. Opozice ale tak nadšená není. ODS se nelíbí, jak vzrostly výdaje oproti původním plánům.

Ministerstvo financí se pochlubilo, že jde o nejlepší výsledek hospodaření od vzniku České republiky. Výsledek hospodaření státu ovlivnily především příjmy rozpočtu. Stát totiž získal z EU o 49,3 miliardy Kč více než před rokem.

Tato čísla ale podle opozice prozradila i něco jiného. „Zveřejněné údaje o plnění státního rozpočtu prozradily, že vláda za 7 měsíců zvýšila výdaje státu o 40 miliard korun, což činí 3800 Kč na každého občana včetně nemluvňat," kritizuje výdajovou stránku rozpočtu ODS na sociálních sítích.

Jako problematickou vidí strana strukturu růstu výdajů, která je prý velmi špatná. „Rostou především prostředky na platy úředníků a státních zaměstnanců, které se navýšily o 10 %," nelíbí se občanským demokratům.

Podle nich se tak opět ukazuje, že vláda nemá v úmyslu šetřit a vést odpovědnou hospodářskou politiku. „Místo toho rozhazuje, kde se dá a netvoří rezervy na ekonomicky horší časy," dodává ODS

Témata:  CZK Ministerstvo financí státní rozpočet

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.