Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zapomenutá hotovost z dovolené: čeští turisté sedí na miliardách korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Každý druhý český turista si domů přiveze zbytky cizí měny, kterou znovu nevyužije. Necelé dva miliony cestovatelů tak mají doma hotovost v hodnotě bezmála tří miliard korun.

V uchovávání cizí měny jsou Češi na čele Evropy. Podle průzkumu asociace Visa Europe má doma zapomenuté zahraniční bankovky a mince každý druhý český respondent (48 %), což je vysoko nad evropským průměrem (30 %). Češi mají doma obvykle kolem 1500 korun v zahraniční měně. Osm procent dotazovaných však uvedlo, že jejich „zásoby“ přesahují 5500 korun. Jen tato dvanáctina cestovatelů tak doma schraňuje více než 850 milionů korun.

Česká laxnost vs. evropský shoppingZatímco Češi nemají problém s tím, že jim doma po dovolené zůstanou ležet peníze, na které pak sedá prach, u řady národů je běžnou praxí utrácení do poslední mince. Speciální kategorií jsou v tomto ohledu Rakušané, kteří takto činí v 70 % případů, následováni Němci s 63 %.

„Není zrovna pozitivní, že ve snaze zbavit se posledních kun či dirhamů lidé velmi často utrácejí za vyloženě zbytečné věci. Přitom kdyby i v zahraničí používali stejně jako doma na většinu nákupů kartu Visa, utratili by pouze za to, co skutečně chtějí. Platby kartou jsou pohodlnější, bezpečné a člověku nehrozí, že se domů vrátí s penězi, které skončí pod nánosem prachu,“ upozorňuje Marcel Gajdoš, regionální manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Směnárny netáhnouDo směnáren se zbylou hotovostí po návratu z dovolené zamíří ani ne pětina Evropanů (19 %). V případě Čechů je to jen 14 %. Jsou však i výjimky – např. ve Španělsku zahraniční hotovost vyměňuje 29 % cestovatelů, v Británii je to každý čtvrtý turista.

Šampioni v hromadění cizí měny? TurciCeloevropské srovnání získaných dat ukazuje, že co jiný národ, to jiné návyky. Zatímco Češi vynikají v míře uchovávaní cizí měny, Turci všechny porážejí co do objemu. Běžně mají doma v přepočtu více než 2 700 korun v zahraničních mincích a bankovkách, tedy více než dvojnásobek evropského průměru. Opačným extrémem je Francie, kde se hodnota „zapomenutých“ peněz pohybuje jen kolem 700 korun.

Témata:  dovolená Cestování

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.