Proč jsou senioři proti uprchlíkům? Vždyť jim mohou pomoci, nechápe ekonom

Evropská populace nezadržitelně stárne. Migrace sice nedokáže tento problém úplně vyřešit, otevřená uprchlická politika by ale mohla pomoci evropským ekonomikám. Přesto se ti, kteří by z ní mohli těžit, tedy důchodci, jsou často velmi hlasitými kritiky přijímání migrantů, podotýká ekonom Světové banky Hernan Winkler.

Ilustrační fotografie
reklama

Do Evropy proudí obrovské množství přistěhovalců, což vyvolává nové diskuze o přistěhovalecké politice. „Problémem, který koluje ohledně dohody o imigraci je, že pokud se podíváme na současný stav migrační politiky Evropské unie, spíše než společná politika je to sbírka 28 migračních režimů s výraznými rozdíly pokud jde o otevřenost a flexibilitu," popisuje situaci v EU ekonom.

Problémem kontinentu také je, že jeho obyvatelé rychle stárnou. „I když imigrace nevyřeší všechny hospodářské problémy v Evropě, otevřenější a flexibilnější přistěhovalecká politika vnese tolik potřebnou dynamiku do šedivějících evropských ekonomik," myslí si Winkler.

Problém pak podle něj spočívá především v postojích. Paradoxem pak prý je fakt, že země, které by tímto způsobem mohly získat populaci v produktivním věku, jsou v drtivé většině vůči uprchlíkům negativně zaměřeny.

„Navíc jsou proti imigraci ve většině zemí především starší lidé. V zemích, ve kterých máme údaje, s výjimkou Švédska, nejméně 40 % starších lidí tvrdí, že jsou proti migraci. V Maďarsku nebo na Kypru je to dokonce 80 %," hodnotí situaci v Unii ekonom.

Právě u nich je takový postoj paradoxní, protože starší lidé by ze zahraničních pracovníků mohli mít největší prospěch, a to hned ze čtyř důvodů. Starší lidé jsou velmi často už v důchodu, proto je nemusí znepokojovat zvýšená konkurence na trhu práce.

Také se podle Winklera očekává, že senioři mají větší úspory, jejichž míra návratnosti může vzrůst důsledkem pracovní síly posilující ekonomiku. Imigrace by také mohla zlepšit fiskální udržitelnost důchodových systémů, které starší občané využívají. Navíc by kvůli větší pracovní síle mohla klesnout cena některých služeb spojených s domácnostmi a pečovatelskými službami.

Témata: důchodci | uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky