Opalují si prsty, aby se vyhnuli registraci. Novinář popisuje praktiky uprchlíků

Uprchlická krize doléhá na všechny země, Velká Británie je co se týče přílivu uprchlíků v relativním bezpečí, migranti se často dostanou pouze do francouzského přístavu Calais. V cestě za svým snem o lepším životě uprchlíci nasazují vlastní zdraví a život.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

Téměř každou noc se uprchlíci z Calais pokouší dostat přes Eurotunel z Francie do Británie, několik migrantů už za to zaplatilo životem. Podle jejich slov jim to ale stojí za to, protože život v „džungli", jak se přezdívá provizornímu táboru v Calais je mnohem horší.

Něktěří migranti se dokonce sebepoškozují, aby si mohli splnit svůj sen. „Trvá asi dvě hodiny, než si spálíte otisky prstů. Najdete kus kovové trubky, strčíte ji do ohně, než se rozžhaví do ruda, pak rychle a silně třete konečky prstů o rozpálený kov. A to pak opakujete," popisuje novinář deníku The Guardian praktiky uprchlíků.

Tělo se sice za čas samo uzdraví, ale znemožní to pohraniční policii zadání údajů do systému Eurodac, který shromažďuje otisky prstů všech žadatelů o azyl v Evropské unii.

„Tuto techniku mi nedávno popsal súdánský uprchlík, který loni strávil pět měsíců v Calais. Byl to pokus, jak se vyhnout dublinské konvenci, podle které musí uprchlíci požádat o azyl v prvním členském státě EU, do kterého vstoupí," napsal novinář.

Je to podle něj jen jeden z mnoha způsobů sebepoškozujících opatření, která podstupují uprchlíci přicházející do Evropy. Pak mnoho let cestují po kontinentu a hledají nový domov.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky