Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Luxusní ubytování? Pozor na podvodníky, žena přišla o desítky tisíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Chcete si objednat ubytování po internetu? Buďte opatrní. Podvodné nabídky ubytování mohou být poměrně sofistikované a těžko odhalitelné. Podvodníci zneužívají i velké seriózní servery zprostředkující ubytování. Jak předejít nepříjemnému překvapení a finančním ztrátám?

Představte si tuto běžnou situaci: vybíráte si z internetových nabídek ubytování, klikáte z jednoho webu na druhý, až se dostanete k inzerátu na příjemně vypadající a cenově výhodný penzion. Jeho popis si přečtete a fotografie prohlédnete díky přiloženému odkazu na seriózní server, který zprostředkovává ubytování přímo mezi zákazníkem a ubytovatelem. Na e-mailovou adresu uvedenou v původním inzerátu zašlete objednávku s termínem a následně dle e-mailových instrukcí pošlete bankovním převodem peníze. Jenže pak komunikace ustane.

Takový případ zažila Češka, která po krátkém pátrání zjistila, že údajný podnikatel inzerující ubytování v luxusních chatách v Alpách byl ve skutečnosti podvodník. „Jako referenční odkaz pro svoji fiktivní nabídku zneužil web velké irské společnosti, která pobyty seriózně zprostředkovává pro reálné ubytovatele. Penzion daného jména tedy existuje, ale návštěvu této zákaznice rozhodně nečekal. Za domnělé ubytování přitom spotřebitelka zaplatila bankovním převodem na účet ve Velké Británii 1450 eur, tedy přes 40 000 Kč," uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Naděje dostat peníze zpět není u internetových podvodníků většinou velká, nicméně je možné takový podvod nahlásit britské policii na jejím serveru www.actionfraud.police.uk.

Jedinou možností, jak se podobných případů vyvarovat, je obezřetnost. „Spotřebitelka by možná podvodu předešla, kdyby si přečetla podmínky zprostředkovatelského serveru. Ten totiž podobným situacím předchází tak, že veškerá komunikace s ubytovatelem se má odehrávat pouze přes jeho web, nikoli e-mailem mimo prostředí webu. A úhrada ubytování má proběhnout prostřednictvím jeho platební brány, nikoli bankovním převodem na účet fyzické osoby ve Velké Británii," vysvětluje Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci (ESC).

V každém případě je vhodné zjistit si na internetu ohlasy jiných ubytovaných, ověřit si pravost e-mailového spojení a také to, komu případně máte převodem zaslat peníze. „V e-mailu s podrobnostmi pro transakci stálo, že jde o platbu přímo zprostředkovatelské společnosti, jako majitel účtu ovšem byla uvedena fyzická osoba. Než uhradíte jakoukoli částku, doporučujeme do ubytovacího zařízení i zavolat," říká Lukáš Zelený.

Témata:  internet podvod hotely

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy