Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody nebudou už stačit, varuje stát

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Dle průzkumu IBRS zpracovaném pro Českomoravskou stavební spořitelnu v listopadu 2014 považuje 37 % respondentů stavební spoření za vhodný produkt na spoření na stáří.

Stát dává již několik let jasný vzkaz: Státní důchody nám brzy nebudou stačit, každý se musí postarat sám o sebe. Pokud alespoň nějakou část svých příjmů můžete odkládat, měli byste to dělat pravidelně a hned.  Na stáří je nutné začít spořit co nejdříve alespoň malé částky. V zahraničí lidé začínají spořit na penzi s nástupem do prvního zaměstnání. Na rozdíl například od Rakušanů začínají Češi odkládat své prostředky na důchod až ve středním věku a zdaleka ne všichni. 

Pokud začínáte spořit již v mladém věku, je optimální odkládat minimálně 10 % z čistého příjmu. Čím později začnete, měli byste odkládat více. Ideálními produkty jsou penzijní spoření a stavební spoření. A to především kvůli bezpečnosti a státní podpoře. Stavební spoření ale nabízí oproti penzijnímu spoření a důchodovému spoření další benefit. Je samozřejmě jedním z nástrojů slušného zhodnocení finančních prostředků, ale také možností jednoho z nejdostupnějších úvěrů na bytové potřeby. Vladimír Staňura, předseda Asociace českých stavebních spořitelen, k tomu říká: „Co je pro člověka důležitější – když má nějaké přilepšení k důchodu, nebo vlastní střechu nad hlavou? Dobrý důchod je samozřejmě taky důležitý, ale v diskuzích o zajišťování na stáří se zapomíná, že základem by mělo být vlastní bydlení.“

Témata:  důchody lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy