Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU uvalila na Sýrii embargo na dovoz ropy

Členské státy Evropské unie se v pátek dohodly na rozšíření sankcí proti Sýrii, kde tamní režim krvavě potlačuje opoziční protesty. Další restriktivní opatření počítají mimo jiné s embargem na dovoz ropy ze Sýrie, informují agentury Reuters a AFP s odvoláním na diplomatické zdroje.

Kdy embargo začne platit, nebylo dlouho jasné. Mnohé z unijních států žádaly, aby se tak stalo nejpozději v polovině října, zatímco Itálie chtěla, aby to bylo až v listopadu. Zdroj AFP sdělil, že embargo na žádost Říma vstoupí v platnost 15. listopadu.

Devadesát procent syrské ropy odebírají evropské státy. Až polovina jí prochází italskými přístavy. Hlavními kupci jsou vedle Italů Dánové, Francouzi, Nizozemci, Rakušané a Španělé.

Brusel zároveň rozšířil seznam desítek firem a syrských představitelů, kteří mají v EU zmraženy finance a nemohou cestovat na území členských zemí. Černá listina se rozšířila o sedm položek - čtyři činitele a tři společnosti.

Protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada, inspirované povstáním v Tunisku, Egyptě a dalších arabských zemích, propukly v březnu. Na kontě mají přes 2200 obětí.

Pětačtyřicetiletý Asad se postavil do čela země v roce 2000, kdy v prezidentském úřadě po třech desetiletích nahradil zesnulého otce Háfize.

Témata:  Sýrie ropa

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.