Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co dělá ČNB s korunou? O tomhle se prý nemluví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Minulý týden došlo k devalvaci české koruny, které si nikdo nevšiml, tvrdí analytik a americký novinář Erik Best. Upozorňuje, že se sice nejednalo se o podobný typ devalvace jako 7. listopadu 2013, kdy Česká národní banka přes noc srazila hodnotu koruny o 4 procenta, i tak ale je ale zákrok stejně významný.

Rada ČNB minulý týden odhlasovala pokračování stropu 27 Kč na kurz koruny vůči euru, čímž v zásadě přijalo novou měnovou politiku Evropské centrální banky založenou na kvantitativním uvolňování. "Technicky vzato má rada ČNB ještě měsíc na to, aby rozhodla, jestli kopírovat novou politiku Evropské centrální banky, protože program nákupu dluhopisů zatím ještě doopravdy neodstartoval, ale ve skutečnosti už lze dopad plánovaného tisknutí peněz ze strany ECB pociťovat, píše Best.

Kurz koruny podle jeho propočtů oproti euru spadl od 7. listopadu 2013 zhruba o 7 %, ale vůči dolaru i zlatu koruna za stejnou dobu oslabila o 20 %. Připomíná, že pokud by podle viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka centrální banka neintervenovala, koruna by byla daleko silnější, než je dnes, a analytik Miroslav Plojhar z Erste Corporate Banking tvrdí, že férová hodnota koruny je 25 Kč za euro. To podle Besta znamená, že implikovaná devalvace oproti euru v tuto chvíli není 7 %, ale spíš 10 %.

"Pokud bude euro nadále klesat, až Evropská centrální banka zintenzivní nákup dluhopisů, zasáhne to i korunu. Hodnota české měny se buď bude pohybovat společně s eurem, nebo dokonce ještě více oslabí, pokud se investoři prchající z eurozóny a hledající útočiště budou dál obávat, že ČNB strop na korunu posune na 29 nebo 30 Kč," podotýká na webu FS Final Word analytik s tím, že upevnění blíže ke 27 Kč je samozřejmě také možné, ale ČNB dala jasně najevo svoji připravenost intervenovat.

"Koruna by měla posilovat, ale nemůže, a rozdíl mezi současnou a skutečnou hodnotou koruny představuje rozsah faktické devalvace ČNB. Skoro nikdo si jí nevšímá, ale je tak skutečná, jak to jenom jde," dodal.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy