Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tyhle peníze berou starostové a zastupitelé vaší obce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zajímá vás, kolik bere váš starosta, radní nebo zastupitel? Připravili jsme pro vás přehled, ve kterém se to dozvíte. Kromě fixní odměny také dostávají příplatek za počet obyvatel. Pro lepší ilustraci jsme vybrali tři největší obce v každém kraji, kde jsme spočítali, kolik pobírá starosta (primátor), místostarosta (náměstek primátora), radní a zastupitelé.

Platy nejvyšších představitelů obcí jsou dané zákonem, respektive se řídí nařízením vlády. Právě ten totiž stanovuje odměny starostů, primátorů, místostarostů, náměstků primátora, členů rady či členů zastupitelstva. Jejich odměny jsou složeny ze základního platu a příplatků za velikost obce.

Platy starostů, místostarostů, radních a zastupitelů

Odměny jednotlivých členů vedení obce se také liší, zda jsou uvolnění nebo neuvolnění. Uvolnění mají samozřejmě oproti neuvolněným vyšší plat, což je dáno tím, že jsou v podstatě zaměstnanci obce. Například uvolněný starosta, který řídí obec s 1500 obyvateli má platovou základnu 27 425 korun, jeho neuvolněný kolega ve stejně velké obci pak má platovou základnu 16 455 Kč. Přehled zde

V další tabulce se můžete podívat na odměny, které dostávají představitelé obce ve vybraných městech v jednotlivých krajích. Výhodu mají například primátoři či jejich náměstci menších statutárních měst, které dostávají stejné peníze jako jejich kolegové z měst, jež mají i téměř dvojnásobný počet obyvatel. Přehled zde

 

Témata:  CZK platy / mzdy obce, města

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy