Lichváři a podvodníci mají žně. Pozor na vánoční půjčky

S blížícími se Vánoci se zvyšuje intenzita nabídek spotřebitelských úvěrů a dalších půjček. Reklamní sdělení lze často shrnout slovy: nemáte peníze na dárky? Vezměte si úvěr, splácejte a moc se neptejte kolik a jak dlouho. Před svátky stupňují své aktivity také podvodníci a lichváři. Řada spotřebitelů se zbytečně zadlužuje.

Ilustrační fotografie
reklama

Krátká radost a dlouhá starost, tak lze shrnout předvánoční půjčky a úvěry. Před Vánoci, více než kdy jindy, marketingové kampaně vedou spotřebitele ke zbytečnému utrácení a snaží se z našich kapes vytáhnout i to, co v nich nemáme.

„Přitom půjčka na dárky patří k největším zbytečnostem, kvůli kterým se můžeme zadlužit," říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu, a dodává: „Pokud si na něco musíme půjčit, mělo by to sloužit déle, než budeme splácet. Rozhodně není rozumné půjčovat si na hračky pro děti či módní elektroniku."

Chceme-li si nadělit něco do domácnosti, počkejme radši na výprodeje, možná pak odpadne důvod zadlužovat se, protože mnohé zboží zlevní. V řadě reklam se odráží pokrytectví finančních institucí, které si na jednu stranu stěžují na nízkou finanční gramotnost spotřebitelů, ze které vzápětí těží.

Velký pozor je třeba dávat na nejrůznější zprostředkovatele, za řadou inzerátů a nabídek se totiž skrývají podvodníci, kteří vyberou „zálohu" a více se neukáží. Reklamy, které slibují půjčku každému, žádné nahlížení do registrů a nabízejí vánoční půjčky, cílí na nejzranitelnější nízkopříjmové skupiny. „Pokud spotřebitel vůbec nějakou půjčku od podobné společnosti získá, dříve či později se dostane do problémů kvůli sankcím a pokutám," říká Borovička a dodává: „Pokud si zprostředkovatel řekne o zálohu, ukončete jednání. Nejpravděpodobněji byste o peníze přišli." Poplatky za sjednání úvěru jsou sice relativně běžné, ale úvěrové společnosti je požadují až poté, co je uzavřena smlouva.

Od zprostředkovatelské smlouvy na úvěr a spotřebitelského úvěru je sice možné do 14 dnů od uzavření bez udání důvodu odstoupit, ale platí zde více než kde jinde, že smlouvu, které nerozumíme, neuzavíráme. „Zákon se nás sice snaží chránit, ale předně musíme spoléhat na náš zdravý úsudek," říká Borovička a vysvětluje: „Žádné peníze nejsou zadarmo, a čím ochotněji nám je někdo nabízí, tím spíše je zpět bude vymáhat těmi nejdrsnějšími metodami."

Témata: CZK | půjčky | lichváři

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky