Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát na daních přichází o čtvrt bilionu korun, finanční policie by tomu mohla zabránit

Stát na daních přichází o čtvrt bilionu korun, finanční policie by tomu mohla zabránit

Foto: Lukáš Henzl, MoneyMAG.cz

Ministr financí Andrej Babiš chce znovu zavést finanční policii, která by mohla pomoci v boji proti daňovým únikům. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu s tím souhlasí. Vliv daňových úniků na rozpočet je obrovský, říká Miroslav Kala.

„Bavíme se o tom, že za roky 2010 až 2012 narostly daňové nedoplatky téměř o jednu třetinu z nějakých 106 miliard na 134,5 miliardy korun. Vedle toho ale evidujeme odepsané pohledávky pro nedobytnost a ty činí 125 miliard korun. Takže celkem se bavíme o čtvrt bilionu korun, které nebyly vybrány," vypočítával pro Impuls Kala.

Stát by podle NKÚ mohl efektivněji vybírat DPH, kdyby spolu lépe komunikovaly finanční úřady a celní správa. „Od poloviny roku 2013 byl spuštěn takzvaný pilotní projekt, který by měl zajistit zrychlení toho zahájení vymáhání," potvrdil Kala s tím, že účinnost systému bude možné ověřit až za nějakou dobu.

Ministr financí Andrej Babiš navrhuje znovu zavést finanční policii, která by mohla pomoci v boji proti daňovým únikům. „Podle mého názoru a podle kontrolního závěru je skutečně třeba vynaložit veškeré prostředky, které stát má, na to, aby jednak vybral ty daně od těch, kteří zaplatit nechtějí," souhlasí s ministrem prezident NKÚ.

V současné době totiž na jednoho pracovníka vymáhacího oddělení připadá průměrně 600 případů, na některých finančních úřadech je to i trojnásobek. „Každý si umí udělat představu, že několik set nebo tisíc případů není možné efektivně spravovat jedním člověkem," brání úředníky Kala.

Témata:  daně Andrej Babiš

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.