Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci dostali desetikoruny, postižení ztrácí vinou Drábka tisíce měsíčně,... rozjela se Klasnová

Důchodci dostali desetikoruny, postižení ztrácí vinou Drábka tisíce měsíčně,... rozjela se Klasnová

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Češi by měli eurem platit nejpozději do pěti let, tak zní myšlenka čerstvě jmenovaného ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Podle Kateřiny Klasnové, bývalé místopředsedkyně Věcí Veřejných, však není rozhodnutí o přijetí věcí politiků, nýbrž ekonomů.

Klasnové se nelíbí stanovisko ministra Zaorálka, který v rozhovoru pro idnes.cz tvrdí, že přijetí eura je především politické rozhodnutí. Euro by tak podle ní měli posuzovat především odborníci z řad ekonomů.

Jedním z důvodů, díky kterému se zavedením eura nesouhlasí, je Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který zavazuje Českou republiku k poskytnutí finanční pomocy potřebným evropským státům, a to ve výši několika set milionů eur.

Podobný názor zastává i lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který tvrdí, že se zavedením eura nepočítá v nejbližších šesti letech a současné vlády se podle něj tento krok nedotkne. Zároveň dodal, že by Česko nemělo ručit za závazky Řecka nebo Španělska.

"Čeští důchodci dostali v lednu přidány desetikoruny. Těžce zdravotně postižení a jejich rodiny přicházejí vinou Drábkem nastaveného způsobu klasifikace o tisíce měsíčně. Rapidně zdražují i základní potraviny, cena brambor stoupla meziročně o 40 %. Nedostává se peněz na školství, na sociální poradenství, na hasiče či městské strážníky. Nezaměstnaných je o 53 tisíc víc než před rokem. Přeplácíme církve v rámci narovnání jejich vztahu se státem. Atd. Ale v okamžiku, kdy přijmeme euro, dáme na záchranu ekonomik (uznávám, že v horším stavu, než je ta naše) jiných evropských států stamiliardy. Přičemž těch prvotních 350 mld. může být dle ESM kdykoli navýšeno," popisuje Klasnová na svých stránkách katerinaklasnova.cz současnou ekonomiku, které by přijetí eura jistě nepomohlo.

Témata:  EUR

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.