Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víme, komu nejvíc dluží Češi! V Evropě jsme unikátní

Víme, komu nejvíc dluží Češi! V Evropě jsme unikátní

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Každá česká domácnost dluží téměř tři sta tisíc korun a nejčastěji to jsou hypotéky a spotřebitelské úvěry. Češi ale jako jediní v Evropě dluží za nezaplacené poplatky u lékaře! V sousedním Rakousku jsou zase rekordmany v dluzích za rozvody.

Zadlužení českých domácností ovšem neustále stoupá. Na každého obyvatele České republiky připadalo koncem dubna 110 866 korun, které dlužil bankovním institucím. Celkově vzrostla zadluženost tuzemských domácností na 1,1658 bilionu korun.

Důvody k zadlužování jsou v celé Evropě velmi podobné. „Nejčastěji jde o úvěry na rekonstrukci a koupi nemovitosti, opravu nebo pořízení automobilu. Kromě těchto velkých výdajů však Evropané rádi využívají i menší spotřebitelské půjčky na novou elektroniku či výbavu domácnosti. Výjimkou nejsou ani úvěry na splácení předchozích dluhů,“ říká Vladimír Vache ze společnosti EOS KSI.

Češi drží evropský unikát – dluhy za návštěvu lékaře

„Tento typ dluhu je v rámci Evropy spíše ojedinělý,“ podotýká Vachel. Další regionální specialitou je podle jeho slov i dluh způsobený neplacením pojistných smluv. „Důvodem vůbec nemusí být složitá finanční situace rodin, ale stačí zapomenout obnovit trvalé příkazy v bance. To se týká především dlouhodobých pojistných smluv, které jsou hrazeny v pravidelných platbách,“ doplnil jednatel společnosti.

Průzkum České asociace pojišťoven uvádí, že se lidé o své pojistné smlouvy příliš nestarají. Podle jejich průzkumu totiž více než polovina pojištěnců neaktualizuje své smlouvy. U většiny pojistných smluv nedošlo ke změně osm a více let. Obdobným případem, který se objevuje v rámci celé Evropy, jsou neuhrazené dluhy z kreditních karet. „Nezřídka se stane, že klient zapomene uhradit dluh na kreditní kartě. Ten velmi rychle roste a pro dlužníka tak může být posléze složité uhradit celou částku. Z původně jednorázové půjčky se stává dlouhodobý problém,“ podotýká Vachel. Své kuriozity mají ale i okolní státy. Například v Rakousku se zvyšuje počet dlužníků, kteří se do finanční tísně dostali kvůli rozvodu, zatímco v Nizozemsku se nejčastěji dluží internetovým obchodům.

Témata:  dluhy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.