Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská ekonomika zpomalila růst. Co se stalo?

I přes fakt, že Čínská ekonomika opět meziročně zpomalila na 7,5 procent, je její růst, s výjimkou exotických zemí s extrémně nízkou základnou (například Mongolsko), nejvyšší na světě. Její hospodářský růst představuje velkou část růstu ekonomiky celého světa, říká Vojtěch Železný ze společnosti Conseq Investment Management.

V loňském roce představoval hrubý produkt na obyvatele 6000 dolarů, což rozhodně Čínu neřadí v tomto ukazateli k nejvyspělejším zemím, avšak je třeba si uvědomit, že ještě před pětadvaceti lety byla Říše středu převážně rurální zemí.

Čínský premiér Li Kche-čchiang připustil, že by letošní růst mohl klesnout na 7 procent, ministr financí dokonce hovořil o tom, že ani 6,5 procentní růst by nebyl pro Říši středu problém. Příčiny zpomalování dračí ekonomiky můžeme hledat v několika oblastech: demografické, strukturální a zvyšující se základny.

Čína v roce 1979 zavedla politiku jednoho dítěte vzhledem k populačnímu růstu a v obavě, že by pro rostoucí populaci neměla dostatek potravinových zdrojů. Tato politika však vedla k tomu, že se demografická křivka zdeformovala. Do produktivního věku a tím i do pracovní síly se dostává méně lidí než v minulosti a zároveň mnoho lidí odchází do důchodu. V loňském roce zůstala velikost pracovní síly prakticky stejná.HDP reprezentuje celkový výstup ekonomiky, neříká nám nic o jejím složení. V Číně jsou nejvýznamnější součástí státní investice, ve vyspělé Evropě a Spojených státech pak spotřeba domácností. Ta v Číně dosahuje asi třetiny výstupu domácí ekonomiky, zatímco v USA je to sedmdesát procent výstupu hospodářství. Maloobchodní tržby, její významný indikátor, však prudce rostou. Poslední údaj z června říká, že v Číně vzrostly o 13,3 procent. V Číně vzniká sebevědomá střední třída, která si chce pořídit hezké bydlení, pěkná auta a oblékat se dle nejnovější módy. Hodně se také mluvilo o efektivitě vynaložených investic, kdy stát stavěl města, ve kterých nikdo nechtěl bydlet. Nižší růst ekonomiky, který by však byl efektivnější, se jeví jako nejrozumnější, zvláště pak ve stínu vysokého zadlužení soukromého a polostátního sektoru.

Posledním důvodem, který jsem zmínil už dříve, je i zvyšující se základna. Pokud se HDP zvýší z 6000 dolarů na osobu o 7,5 procent na 6450, příští rok stačí na stejný absolutní růst necelých 7 procent. Zároveň čím menší je základna, tím je snazší růst v důsledku vysokého mezního produktu kapitálu.

Témata:  ekonomika Čína

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy