Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platební morálka českých firem? Naprostá katastrofa, varuje expert!

Na nejnižší úroveň od roku 2009 klesla vloni platební morálka společností v České republice. Těm trvalo uhrazení svých závazků v průměru dva a půl měsíce, což je zhruba 15 dní po splatnosti faktury, informovala ve středu společnost ČSOB Factoring.

V průměru se platební morálka tuzemských firem loni zhoršila o čtyři dny.

Nejdéle loni čekali na své peníze dodavatelé do zdravotnictví, kde je průměrná doba splatnosti pohledávek 106 dní, ti si však jako jediní proti roku 2011 polepšili o dva dny. Ve strojírenství se proti roku 2011 prodloužily průměrné úhrady závazků o celých sedm dní a ve stavebnictví o čtyři dny. Nejmarkantnější zhoršení platební morálky však zaznamenaly segmenty jako je potravinářská výroba a automobilový průmysl. Stabilně si proti tomu vedly velkoobchodní firmy.

Zhoršení platební morálky napříč ekonomicky nejvýznamnějšími odvětvími je podle obchodního ředitele ČSOB Factoring Jindřicha Horáka zcela evidentní. Několik let trvající prodlužování návratnosti pohledávek přitom způsobuje obecná nejistota plynoucí z dalšího vývoje ekonomiky a tím pádem obezřetné chování spotřebitelů, bank, firem, státu. "Kvůli tomu je v ekonomice méně peněz a to má vliv na prodlužující se návratnosti pohledávek. Firmám se pak kvůli prostředkům blokovaným v pohledávkách nedostává peněz na financování provozu," vysvětlil.

Z hlediska platební morálky firem se Česká republika řadí již několik let k těm horším v EU. Nejen, že v tuzemsku čekají na své peníze dodavatelé nejdéle, ale v meziročním srovnání zaznamenáváme proti jiným státům EU i nejznatelnější prodloužení reálné doby návratnosti pohledávek. "Například firmy na Slovensku naopak meziročně zkrátily průměrnou úhradu závazků o sedm dní, což je pozoruhodné," zakončil Jindřich Horák.

Témata:  firmy finance

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy