Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za flákání práce ihned padáka! Rozhodl soud

Dejte si dobrý pozor, co děláte v pracovní době. Pokud totiž se budete „flákat“ a dojdete si během pracovní doby například na nákupy, můžete dostat okamžitého padáka! Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Až si příště půjdete v práci zařizovat osobní věci v pracovní době, dámy například půjdou ke kadeřníkovi a pánové si třeba něco koupit do hobby obchodu, může vám dát zaměstnavatel klidně okamžitého padáka! Nejvyšší soud totiž v úterý vydal stanovisko, které takovéto „odskočení" z práce nemilosrdně trestá. Když vás zaměstnavatel nachytá, může vám dát vyhazov na hodinu.

"Pokud pracovník v pracovní době opustí pracoviště a chová se, jakože na pracovišti je, což znamená, že za to požaduje mzdu, je to důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru pro hrubé porušení pracovní kázně," vysvětluje mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Nejvyšší soud ve svém stanovisku totiž vychází z případu, kterým se před časem zabýval. Řešil dovolání pracovníka, kterému zaměstnavatel dopisem sdělil, že s ním okamžitě zrušil pracovní poměr.

Proč? Zaměstnavatel to zdůvodnil tím, že jeho pracovník se sice dostavil na pracoviště a označil si příchod. Vzápětí ale odešel a ve zbytku pracovní doby se věnoval svým soukromým záležitostem. Krátce před koncem pracovní doby se pak na pracoviště vrtil a „odpíchnul si". Samozřejmě poté požadoval celý plat jako, kdyby v práci celou dobu byl.

"Pokud to zaměstnavateli nevadí, je to jeho věc. Ale u soudů to bude bráno jako hrubé porušení pracovní kázně a okamžité zrušení pracovního poměru je na místě," uvedl Knötig.

Právní stanovisko pak říká toto: "Nejvyšší soud proto dospěl k závěru, že útok na majetek zaměstnavatele, ať už přímý (například krádeží, poškozováním, zneužitím a podobně) nebo nepřímý (například pokusem odčerpat část majetku zaměstnavatele bez odpovídajícího protiplnění – jako v projednávaném případě), představuje z hlediska zákoníku práce tak významnou okolnost, že zpravidla již sama o sobě postačuje pro závěr o porušení povinnosti zaměstnance vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem."

Témata:  zaměstnanci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.