Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další utahování opasků. V rozpočtu bude chybět 40 miliard

O zhruba 40 miliard korun se chystá ministerstvo financí snížit celkové příjmy i výdaje v novém návrhu státního rozpočtu pro rok 2013. Schodek by měl zůstat u 100miliardové hranice, informoval agenturu Mediafax v pondělí zdroj blízký vládě.

Podle dříve zveřejněných informací si v upraveném návrhu rozpočtu pohorší například věda a doprava. S tím však zásadně nesouhlasí Svaz průmyslu a dopravy ČR nebo Asociace malých a středních podnikatelů. Jejich zástupci tvrdí, že snižování výdajů v těchto oblastech by mohlo mít až devastující účinky na tuzemský průmysl, na kterém stojí z větší části celé české hospodářství. Ministerstvo financí chce také snížit dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury, a to o pět miliard korun.

"Nová verze státního rozpočtu redukuje výdaje v oblastech, které jsou z hlediska zajištění chodu hospodářství a jeho budoucího růstu klíčové. Úspory se musí hledat ve státní správě," řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Je podle jeho názoru nepřijatelné, aby selhání komunikace mezi parlamentními stranami vedlo ke krokům, které negativně ovlivňují růst ekonomiky. Hanák rozčílilo, že se o škrtech nedozvěděl od ministerstva, ale z médií.

Ministerstvo navrhuje dopravě snížit výdaje až o 1,571 miliardy korun. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) považuje škrty v tomto rezortu za výsledek rebelie v ODS a za opravdu odvážný vtip. "Ve středu se má hlasovat o konsolidačním balíčku. Teprve pak uvidíme, jestli jsou podobné drastické škrty nutné. Pokud ale konsolidační balíček neprojde, čekají nás nejen tyto škrty. Čeká nás v podstatě nemožnost vládnout bez zadlužování," prohlásila Peake na adresu ministerstva financí. Konsolidační balíček je podle jejích slov nutný, nikoliv vytoužený.

Jakákoli omezení solidární daně v konsolidačním balíčku pak pro stranu LIDEM znamenají podle Peake nejen nedodržování dohod, ale také nedodržení programového prohlášení vlády.

Úpravy se mohou rovněž dotknout rezortů školství nebo například zdravotnictví, kde platy neporostou v následujících letech tak rychle, jak se původně předpokládalo.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si v minulých týdnech u Poslanecké sněmovny vyžádal vrácení státního rozpočtu pro příští rok, k čemuž ho vedly vnitrostranické problémy ODS spojené s návrhem daňového balíčku. Některým rebelujícím členům občanských demokratů se totiž nelíbí například myšlenka na zvyšování DPH o jeden procentní bod nebo návrhy na zavedení takzvané milionářské daně.

Šéf rezortu financí se však nechal již dříve slyšet, že ke zvýšení schodku státního rozpočtu nad tři procenta hrubého domácího produktu ČR ho nedonutí žádná síla na světě. Vzhledem k tomu, že nyní nemůže počítat s vyššími daňovými příjmy, jsou na řadě škrty. "Českým občanům jednoduše neumím poskytnout švédské služby za rumunské daně, to není možné," vysvětlil Kalousek.

Témata:  státní rozpočet

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy