Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo musí mít energetický štítek? Teď až 40 tisíc nemovitostí

Energetický štítek na budovu si bude muset letos pořídit zhruba 30 až 40 tisíc nemovitostí. Cena této značky dosahuje až šesti tisíc korun, uvedl ve čtvrtek Ctibor Hůlka ze společnosti Nemopas, která se zabývá inspekcí vad nemovitostí.

Ročně se v Česku prodá asi 60 tisíc bytových nemovitostí. Z nich asi polovina je bytů, kterých se nové nařízení netýká. "Majitelé bytů, které prodávají, mohou energetický štítek nahradit předložením tří ročních faktur za energie. Odhadem tedy zbývajících 30 až 40 tisíc nemovitostí se ovšem nová povinnost bude týkat," informoval Hůlka."Lidé budou zpočátku energetickými štítky zmateni, protože jediné, co je u případné koupě nemovitosti zajímá, je informace, kolik budou měsíčně za energie platit. Nyní je tedy nutné naučit zájemce o nemovitost převádět hodnoty jednotlivých štítků do peněžních částek," doplnil Hanuš Němeček, ředitel realitní společnosti RE/MAX.

Průkazy energetické náročnosti vnímá Němeček jako vhodný nástroj pro prodej zejména nových nemovitostí. "Do současnosti byli zájemci o nemovitost odkázáni pouze na informace od prodejce a existovala jen minimální možnost tyto skutečnosti ověřit. Mnohdy se stalo, že nájemce nebo nový majitel nemovitosti byl, po prvním zaslání vyúčtování za energie, nemile překvapen," doplnil Němeček.V současnosti se cena vyhotovení podobného průkazu pohybuje kolem třech až šesti tisíc korun. Začátkem roku, jakmile si prodávající uvědomí novou povinnost, se pravděpodobně skokově zvedne poptávka, a to ovlivní i cenu. "Krátkodobě, než se podaří uspokojit nárůst poptávky, se může cena průkazu zvýšit až na dvojnásobek. Jde přitom o ceny na rodinný dům s projektovou dokumentací, kde není potřeba dělat průzkum," informoval vedoucí projektu Nemopas.V současné době dosahuje poptávka po energetických štítcích asi osmi až 12 tisíc kusů ročně. Novela však tento počet nárazově zvýší na trojnásobek a velmi brzy se dotkne i realitního trhu. Zákon totiž nařizuje, aby se údaje z průkazu uvedly už v reklamních materiálech při prodeji a pronájmu budov. "Se zpracováním průkazů na nemovitosti inzerované od 1. 1. 2013 je tedy nutné začít dříve než v den vystavení nemovitosti na webových stránkách nebo tisku," doplnil Hůlka. Pro prodávajícího je cenově výhodné pořídit si přímo celé hloubkové prověření nemovitosti.

Témata:  energetika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.