Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec daňových úniků? Pomůže zavedení centrálního úložiště dat

Konec daňových úniků? Pomůže zavedení centrálního úložiště dat

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

O zavedení úložiště účetních dat, které by vzniklo jako vedlejší produkt elektronické komunikace mezi plátci daně z přidané hodnoty, uvažuje ministerstvo financí. Chtělo by tak bojovat s daňovými úniky, řekl v úterý na zasedání poslaneckého rozpočtového výboru 1. náměstek ministra Ladislav Minčič.

"Kdyby (plátci DPH) komunikovali navzájem, tak s tím, jak někdo odklikne odeslání faktury svému partnerovi, tak kopie by mohla směřovat do centrálního úložiště," uvedl Minčič s odkazem na novelu zákona o DPH, která se právě projednává v rozpočtovém výboru. Ta by v případě parlamentního schválení a po podpisu prezidenta měla přinést povinnost podávat daňové přiznání elektronicky, výjimku by měly fyzické osoby s obratem do šesti milionů korun. "To, co dostává můj obchodní partner, by se mohla dozvědět i daňová správa bez toho, aby se vyplňovala hlášení," doplnil náměstek.Výhodou oproti registračním pokladnám by měly být nulové náklady pro obchodníky. "Jde nám o to, aby nedošlo ke zvýšení administrativní náročnosti, respektive dalších nákladů spojených s raportováním," ujišťuje Minčič s tím, že by nemohlo docházet k lokálním výměnám elektronických pamětí při kontrole úředníka jako u pokladen.Registrační pokladny se česká exekutiva snažila zavést od roku 1996 jako nástroj na omezení šedé ekonomiky. Později se povinnost jejich zavedení odložila na rok 2008, tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) povinnost nákupu pokladen zrušil.

Témata:  daně

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.