Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chystaná modernizace D1 se opět posouvá

Chystaná modernizace D1 se opět posouvá

Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) znovu odložilo termín pro podávání nabídek na opravu prvních úseků dálnice D1. Již posunuté datum, do něhož se měly dávat žádosti, mělo vypršet v úterý, zdržení o měsíc je kvůli novému auditu zadávací dokumentace, informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Audit zadávací dokumentace nařídil podle Vápeníkové nový generální ředitel ŘSD David Čermák. Provedla ho Dopravní fakulta Českého vysokého učení technického a Dopravní fakulta Jana Pernera Pardubice. "Záměrem bylo například upravit kvalifikační předpoklady tak, aby se rozšířil počet uchazečů, který by vytvořil větší tlak na cenu," vysvětlil Čermák, podle tiskové mluvčí tak budou muset všichni zájemci znovu předložit své nabídky, a to do 16. července. V zlevnění doufá i ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).Plán, podle kterého se mělo začít s modernizací a opravami v září, se možná nestihne. Ředitelství nyní posunulo termín startu na podzimní měsíce tohoto roku. "Určitě chceme začít v této sezóně," dodává Vápeníková, odklad podle ní může nastat i odvoláváním se proti výběrovému řízení a jeho výsledkům.Současný počet přihlášených firem do tendru Vápeníková nezná.Nyní má ŘSD pravomocné povolení na jeden úsek z pěti plánovaných k modernizaci. Druhé, po již úspěšné dohodě s majitelem motorestu Rybníček, je podle Vápeníkové již na cestě. Zbývající jsou v jednání, například ohledně stavby ekoduktů.Původně měly dodat své nabídky firmy do poloviny května, poté došlo k posunu o měsíc. Oprava prvních částí dálnice by měla stát skoro 4,4 miliardy korun, celkem se plánuje na desetiletou rekonstrukci s 23,6 miliardami korun.

Témata:  dálnice

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.