Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nájemné lze zvyšovat i jinak, než stanoví zákon

Nájemné lze zvyšovat i jinak, než stanoví zákon

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokud se při sjednávání nájmu majitel bytu i nájemník dohodnou, že se nájem bude zvyšovat o roční míru inflace, lze tuto dohodu považovat za legitimní, protože se na valorizaci nájmu obě strany svobodně dohodly. Majitel už pak ale nemůže uplatnit jednostranné zvýšení činže, což jinak zákon dovoluje.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig ve středu agentuře Mediafax řekl, že sjednocující stanovisko závazné pro všechny české soudy přijalo občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu.Přijetí tohoto stanoviska předcházelo rozdílné rozhodování Obvodního soudu pro Prahu 2 a Městského soudu v Praze, které rozdílně hodnotily situaci, kdy majitel bytu a nájemník v roce 1997 svobodně uzavřeli dohodu o každoročním zvyšování nájmu o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem. "Nejvyšší soud se tak postavil za rozhodnutí Městského soudu v Praze, který správně uzavřel spor tak, že tato dohoda je platná, i když byla uzavřena ještě před účinností zákona o jednostranném zvyšování nájmu," řekl Knötig.Podle šest let starého platného zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu je majitel bytu oprávněn jednostranně zvýšit nájemné jedenkrát ročně počínaje 1. 1. 2007 a následně vždy k 1. lednu, popřípadě později, ne však zpětně za období, které uplynulo od 1. ledna daného roku, pokud se s nájemcem na změně nájemného nedohodne jinak.Sjednají-li si účastníci nájemní smlouvy podmínky, za nichž bude výše nájemného za trvání nájemního poměru měněna, pak se na změně nájemného dohodli jinak, než stanoví zákon. V takovém případě musí pronajímatel – má-li za to, že je na místě nájemné zvýšit – postupovat podle smluvního ujednání a není oprávněn jednostranně zvýšit nájemné.Za dohodu o možné změně nájemného je podle rozhodnutí Nejvyššího soudu třeba považovat i ujednání účastníků, že nájemné se každoročně zvýší o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem. S ohledem na smluvní volnost, kterou účastníci měli při uzavření smlouvy o nájmu bytu, jsou podmínky sjednané ve smlouvě, za nichž může být výše nájemného měněna, výrazem jejich svobodné vůle," řekl Knötig.Skutečnost, že pronajímatel má při změně výše nájemného postupovat podle smluvních ujednání a ne podle zákona, nemůže podle Nejvyššího soudu zároveň vést k závěru, že je tímto postupem majitel bytu v nevýhodě.

Témata:  nájmy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy