Je devalvace čínské měny pro Česko problémem?

Souhrnné oslabení od čtvrtka do této chvíle má rozsah jen kolem 2,5 %. Oslabení v tomto rozsahu se české ekonomiky jako celku určitě nijak významně nedotkne, a to z celé řady důvodů.

Ilustrační fotografie
reklama

Změnami v tomto rozsahu prochází tento kurz běžně, dopad oslabení bude rozředěn souběžnými změnami cen a marží na různých stupních dodavatelských řetězců, konečný efekt se projeví až se zpožděním a snadno zanikne v neustálém přílivu a odlivu různých slevových akcí. 

Čína v rámci celkových českých vývozů zabírá jen něco přes 1 % (v dovozech ovšem přes 10 %) a jistě ne všechny obchody s Čínou jsou fakturovány v jüanech. Jistý dopad můžou pocítit pouze ti, kteří kupují zboží přímo z Číny například z tamních eshopů.


Kurzová manipulace by začala být pro českou ekonomiku významná až ve chvíli, kdy by nabyla – a to na dobu aspoň několik měsíců – rozsahu řekněme aspoň 10 %. Tak daleko teď rozhodně nejsme. Zatím jde – vzhledem k omezenému rozsahu – ze strany Číny spíš jen o symbolický krok. Možná měl naznačit, že Země středu je ochotná v obchodní válce s USA sáhnout k dalším, doposud nepoužívaným nástrojům.

Čína musí být při posouvání kurzu a komunikaci o něm opatrná, protože jinak by mohla ohrozit prestižní status své měny coby jedné z pouhých 5 složek takzvaného koše zvláštních práv čerpání SDR (tj. umělé měny používané Mezinárodním měnovým fondem). Číně se podařilo vydobýt pro svou měnu zahrnutí do SDR za poněkud kontroverzních okolností teprve před třemi lety, informuje Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Témata: čína | Česko | finance | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky