Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schwarzenberg: Nečas nepodepsal fiskální pakt, aby neztratil přízeň Hradu

Schwarzenberg: Nečas nepodepsal fiskální pakt, aby neztratil přízeň Hradu

Foto: TOP 09

K odmítnutí fiskálního paktu Česko nevedla zahraniční politika, ale vnitropolitické důvody. Premiér Petr Nečas (ODS) si postojem chtěl upevnit postavení ve vlastní straně i vztah s prezidentem Václavem Klausem, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Paktem nedošlo k přenosům pravomocí ani změně základního práva, to jsou mýty. To nejsou zahraničně politické důvody, proč Česko nepřipojilo podpis, to jsou čistě vnitropolitické důvody. Petr Nečas se tak rozhodl, aby nepřišel o vliv ve své straně a přízeň Hradu," řekl v neděli na České televizi ministr Schwarzenberg (TOP 09).

Šéf koaliční TOP 09 rozhodnutí nepřipojit se k fiskální úmluvě, na které se v pátek dohodly všechny členské státy Evropské unie s výjimkou Česka a Velké Británie, dlouhodobě kritizuje.

"Odmítnutí podpisu je závažný krok, který považuji za chybný," řekl jednoznačně už v úvodu pořadu s tím, že nepovažuje za moudré pozlobit si důležité instituce EU. "Musíme si uvědomit, že jsme dostali 180 miliard korun. To jsou peníze, které bereme jako samozřejmost, ale oni na ně pracují občané Německa a Francie a my jsme je dostali darem. A ještě se chováme, že nás unie utiskuje, to je to, co mě na tom překvapuje a zlobí," řekl ministr.

Schwarzenberg se svými kolegy Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a Janem Zahradilem (ODS) v neděli debatovali nad budoucností Evropské unie i pozicí Česka v rámci společenství. Nad tím, zda se Česko mělo připojit k tzv. fiskálnímu paktu, totiž nepanuje na české politické scéně jakýkoli souhlas, a to zejména v rámci vládní koalice. Zatímco TOP 09, která vede ministerstvo zahraničních věcí, je proevropská, občanští demokraté premiéra Nečase se dlouhodobě profilují jako euroskeptici.

Témata:  krize

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.