Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Systém 996: Spoluzakladatel Alibaby podpořil 12hodinovou pracovní dobu

Čínský miliardář a spoluzakladatel internetové obchodní společnosti Alibaba Jack Ma
Čínský miliardář a spoluzakladatel internetové obchodní společnosti Alibaba Jack Ma
Foto: Profimedia **www.profimedia.cz**

Čínský miliardář a spoluzakladatel internetové obchodní společnosti Alibaba Jack Ma podpořil pracovní dobu, která by trvala 12 hodin a šest dní v týdnů. Systém přezdívaný 996, podle pracovní doby od devíti ráno do devíti večer a šest dní v týdnu, je v poslední době žhavým tématem v čínských médiích, uvedla na svých internetových stránkách BBC.

Ma uvedl, že bez tohoto systému by čínská ekonomika velmi pravděpodobně ztratila vitalitu a impuls. Příležitost pracovat v systému 996 pak označil za "požehnání".

Jeho postoj podpořil také další technologický podnikatel Richard Liu, šéf internetového obchodu JD.com. Podle něj roky rychlého hospodářského růstu v Číně přispěly ke zvýšení počtu "lenochů". Komentář přichází v době, kdy média spekulují, že JD.com se chystá propouštět.

Čína si v uplynulých více než 25 letech užívala ekonomický růst v průměru deset procent. V posledních letech však tempo zpomalilo na šest procent.

Firma Alibaba byla založena v roce 1999 a stala se jednou z největších internetových firem na světě. Tržní hodnota firmy je nyní zhruba 490 miliard USD (11,1 bilionu Kč). Ma patří mezi nejbohatší lidi světa, jeho majetek se odhaduje na zhruba 40 miliard USD. Loni oznámil, že v blízké budoucnosti odejde z vedení firmy.

Témata:  Alibaba Jack Ma Čína

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy