Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loni opět vzrostl vývoz elektřiny. Vyvážíme své zdraví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

O necelou terawatthodinu (z 13 na 13,9 TWh, tedy o 7 %) vzrostl čistý export elektřiny z ČR (tedy přebytek vývozu nad dovozem elektřiny). Ukazuje to čerstvá zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR, kterou vydává Energetický regulační úřad. Přitom domácí spotřeba o 0,33 TWh vzrostla. Za přebytkem stojí hlavně vyšší výroba v jaderných elektrárnách.

Česká republika tak potvrzuje svoji pozici v desítce největších světových exportérů elektřiny a po předloňském růstu čistého exportu (19 %) v žebříčku stoupá. Hnutí DUHA však upozorňuje, že takové umístění pro nás není žádnou ctí. Elektřina se stále vyrábí zejména z hnědého uhlí (51 %), což s sebou přináší znečištění ovzduší i vysoké emise toxické rtuti a skleníkových plynů. Zastaralé uhelné elektrárny navíc plýtvají energií. Podle výpočtů ekonomů z Univerzity Karlovy způsobí znečištění z uhelných elektráren ročně škody ve výši 51 miliard korun.

Hnutí DUHA prosazuje, aby se uhelné elektrárny postupně odstavovaly. Začít by se mělo s těmi, které dosud neprošly komplexní modernizací, jako jsou například Chvaletice či Počerady. Naprosto scestné by bylo udělit takovým zbytečným provozům výjimky z limitů pro znečišťování ovzduší. Podle nedávné studie expertní společnosti Energynautics je možné – pokud začne růst výroba z obnovitelných zdrojů – do roku 2030 uzavřít všechny naše uhelné elektrárny (pokračovala by produkce elektřiny v uhelných teplárnách). České republice by přitom zůstal mírný přebytek vývozu nad dovozem elektřiny a zásobování domácích odběratelů by probíhalo bez výpadků.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Česká republika opět zvýšila export elektřiny. Pokračuje vývoz našeho zdraví, které poškozují zplodiny ze spáleného uhlí, a také vývoz krajiny, kterou zbytečně ukusují rypadla. Naše země tak znovu potvrdila svou pozici mezi největšími vývozci elektřiny na světě. Je nejvyšší čas začít zavírat uhelné elektrárny a jako první by měly jít na řadu zastaralé a nejplýtvavější, jako jsou Počerady či Chvaletice. Pokud stát rozhýbe stagnující rozvoj obnovielných zdroůj, můžeme do roku 2030 zavřít všechny uhelné elektrárny a naše elektrizační soustava to zvládne.”

Témata:  elektřina Česko energetika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy