Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zisk firmy Skanska se propadl o 93 procent. Proč asi?

Čistý zisk přední tuzemské stavební firmy Skanska se loni v Česku a na Slovensku meziročně propadl o 93 procent na 67 milionů korun. Tržby společnosti klesly o 19 procent na 19,5 miliardy korun, sdělili zástupci společnosti na úterní tiskové konferenci.

Provozní zisk Skansky se v uplynulém roce snížil o 87 procent na 155 milionů korun.

„Tento výsledek je způsoben zejména nutností sanovat v letošním roce problémy z minulosti. Museli jsme vytvořit opravné položky a rezervy na některé projekty realizované před rokem 2008. A na těchto projektech bohužel dochází k plnění záručních závazků a řešení dalších problémů,“ uvedl Dan Ťok, předseda představenstva a generální ředitel Skansky.

"Není to proto, že bychom šli do zakázek se ztrátou nebo pod náklady," komentoval to ředitel Skanska Dan Ťok. Mezi problémové zakázky, které loni pokazily Skanska zisk, patří podle Ťoka například ekologická rekultivace v Řeporyjích u Prahy, výstavba Regionálního centra v Hradci Králové nebo bazénu ve Valašském Meziříčí. V Bratislavě společnost také zastavila plány na výstavbu bytového areálu, protože tržní hodnota projektu klesla na polovinu.

Skanska má nyní předjednané zakázky v hodnotě kolem 21 miliard korun. "To je paradoxně lepší situace než v loňském roce," sdělil finanční ředitel Skanska Patrik Chol.

Témata:  Skanska

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.