Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmám kradou data nejčastěji sami zaměstnanci

Za únikem nebo ztrátou citlivých informací společností stojí ve třech ze čtyř případů jejich zaměstnanci, nikoliv útok zvenčí. Hackeři mají na svědomí ztráty dat jen ve 14 procentech všech případů, vyplývá z průzkumu, o kterém v úterý informovala společnost Apogeo Esteem.

"Většina úniků dat informací z firem je důsledkem nedbalosti nebo zlovolného jednání zaměstnanců, kteří svým laxním přístupem působí společnostem milionové škody," uvedl soudní znalec v oblasti informačních technologií Ivan Janoušek. V polovině případů způsobují úniky dat zaměstnanci svojí nedbalostí, dalších 13 procent připadá na ztrátu nosičů a 12 procent na úmyslné krádeže. Hackeři, kteří jsou v souvislosti se ztrátou firemních dat mediálně nejčastěji skloňovaní, jsou jen za sedminou případů. Mezi nejčastější nedbalostní důvody úniku nebo ztráty dat patří nedostatečné proškolení zaměstnanců, dále také chybějící dokumentace, neaktualizované informační systémy a nesprávně nastavená přístupová oprávnění. "Paradoxem je, že čím více se firmy snaží chránit svá data zejména proti útokům zvenčí, tím větší hrozbu představují interní bezpečnostní rizika. Například citlivá účetní data lze snadno získat předstíranou rutinní kontrolou počítače v účetním oddělení," varoval Janoušek.

Expertní tým znaleckého ústavu Apogeo Esteem realizoval průzkum na vzorku několika set firem v průběhu posledních tří let.

Témata:  zaměstnanci firemní data krádeže

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.