Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letošní vlny veder zvyšují cenu elektřiny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Letošní extrémně teplé počasí začalo promlouvat do aktuálních cen elektřiny. Lidé mnohem více využívají klimatizaci, chlazení, bazény, čímž zvyšují spotřebu v tzv. peakových hodinách, tj. mezi 8. až 20. hodinou.

Teplo se podepisuje i na výrobě, protože snižuje výkon výrobních bloků elektráren, a to  náročnějším chlazením. Obnovitelné zdroje – větrné elektrárny či malé vodní zdroje – produkují minimální množství elektřiny, nebo jsou dokonce odstaveny, snižuje se i účinnost solárních panelů. Všechny tyto faktory tak zdražují ceny elektřiny pro tento a příští měsíc.

S uklidněním cen elektřiny  se však nedá počítat ani po skončení letošní vlny veder. Hlavní příčinou je rostoucí cena černého uhlí. V cenách se promítají i náklady na emisní povolenky, u kterých se až do roku 2020 předpokládá trvalý růst.

Co se týká plynu, v následujícím období očekáváme spíše mírný nárůst ceny této komodity, a to v rozmezí od 5 do maximálně 10 % z aktuální cenové hladiny. Tu na burze ovlivňují zejména cena ropy a stoupající cena elektrické energie. Šedou eminencí jsou geopolitické faktory, které mohou otočit směr vývoje cen. Konkrétně jde o jednání mezi USA a Íránem, mezi Washingtonem a Moskvou či Donaldem Trumpem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Situace je sice poměrně stabilizovaná, musíme si ale ještě počkat na finální (ne)dohody. Pokud by došlo k smířlivým dohodám, především o zrušení obchodních sankcí vůči Íránu a naplnění dovozu LNG z USA, můžeme předpokládat mírné snížen cen elektřiny a plynu.

A jaké jsou výhledy pro příští rok? Trh je stále nervózní a nestabilní, reaguje na každou negativní zprávu skokovým zvýšením cen elektřiny i plynu. Zpětný pokles je naproti tomu velmi pozvolný a v mnohých případech ani nestává, informuje Vít Brůha, manažer nákupu energií společnosti Centropol.

Témata:  energetika počasí

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.