Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čtvrtá průmyslová revoluce: Jsou na ni Češi připraveni?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V současnosti se lidé rekvalifikují po 20–25 letech, v důsledku probíhající čtvrté průmyslové revoluce to však bude každých pět let.

Podobně se také bude zrychlovat i změna typu pracovních dovedností poptávaných zaměstnavateli. Česká republika má napříč celou Evropskou unií nejvyšší účast na celoživotním vzdělávání a programech odborného vzdělávání, což je klíčové pro úspěšnou rekvalifikaci. Česko má zároveň nadprůměrný soulad vzdělávacích programů a požadavků pracovního trhu, což jinak představuje zásadní globální překážku. Za největší problém v tuzemsku se naopak považuje odliv mozků. Vyplynulo to ze studie personální agentury Adecco Group v zemích střední a východní Evropy, která zkoumala postup čtvrté průmyslové revoluce. Ta spočívá zejména v turbulentním technologickém vývoji a zavádění automatizace.

„Zrychlující se tempo technologického a společenského vývoje přetváří obory a obchodní modely zaměstnavatelů. Jedním z důsledků je zkracování životnosti pracovních dovedností zaměstnanců. Studie ukázala, že Česko se v porovnání se zeměmi střední a východní Evropy vyznačuje nadměrným počtem zaměstnanců, kteří mají vyšší vzdělání a kvalifikaci, než vyžaduje jejich zaměstnání. Díky tomu by měli být lépe připraveni na změny, které na pracovním trhu aktuálně probíhají,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR a SR.

Aktuální technologický pokrok a automatizace procesů nejen ve výrobě přináší na pracovní trh tzv. čtvrtou průmyslovou revoluci. Ta mimo jiné způsobí, že se budou rychleji proměňovat typy pracovních dovedností poptávaných zaměstnavateli. Z tohoto důvodu bude potřeba rozvinout a zintenzivnit programy celoživotního vzdělávání. „Mnoho profesí, které důvěrně známe, během dvaceti let zcela zmizí. Objeví se však místo nich nové profese, jejichž podobu a náplň si dnes zatím neumíme představit. To vše jde ruku v ruce s nutností přilákat talentované pracovníky ze zahraničí a dlouhodobě je udržet,“ dodává ředitel personální agentury Adecco ČR a SR.

Studie uvádí, že pro to, aby mohla být čtvrtá průmyslová revoluce úspěšná, bude zásadní jedna schopnost: učit se. V budoucnosti již lidé nebudou vykonávat určitou pracovní činnost na základě svého vzdělání, ale toho, jak budou schopní a ochotní se nadále učit. Dovednosti, které budou potřebné pro v současnosti desetileté děti, aby v budoucnu uspěly na pracovním trhu, zahrnují například řešení problémů, kritické myšlení, kreativitu, emoční inteligenci či vyjednávací schopnosti.

„Nesoulad mezi schopnostmi jednotlivce a poptávkou pracovního trhu se stává hlavní výzvou střední a východní Evropy, která ovlivňuje všechny vrstvy společnosti od produktivity a účinnosti podniků až po současnou a budoucí spokojenost populace. Česko se v porovnání se zbytkem regionu vyznačuje nadprůměrným souladem vzdělávacích programů a požadavků pracovního trhu, výzvou pro české zaměstnavatele je tak zejména udržení pracovní síly v tuzemsku,“ uzavírá Ondřej Wysoglad.

Žebříčky zemí střední a východní Evropy ve vybraných kategoriích za 2Q 2018:

Rozvoj dovedností

Získáni vyššího středoškolského vzdělání

1. Česká republika2. Slovensko3.-4. Chorvatsko3.-4. Polsko5. Maďarsko6. Slovinsko7. Bulharsko8. Rumunsko9. ŘeckoÚčast na vzdělávání nad rámec povinného vzdělání (posledních 12 měsíců)

1. Česká republika2. Slovensko3. Slovinsko4. Polsko5. Chorvatsko6. Maďarsko7. Řecko8. Bulharsko9. RumunskoÚčast na programech odborného vzdělávání

1. Česká republika2.-3. Chorvatsko2.-3. Slovensko4. Slovinsko5. Rumunsko6. Polsko7. Řecko8. MaďarskoAktivace dovedností

Míra zaměstnanosti čerstvých absolventů

1. Slovinsko2. Česká republika3. Maďarsko4. Polsko5. Slovensko6. Rumunsko7. Bulharsko8. Chorvatsko9. Řecko

Soulad dovedností

Počet absolventů vysokoškolských programů v zaměstnání vyžadujícím nižší kvalifikaci

1. Česká republika2. Maďarsko3. Slovinsko4. Chorvatsko5. Rumunsko6. Slovensko7. Polsko8. Řecko9. BulharskoPočet zaměstnavatelů, kteří očekávají zastarávání dovedností za pět let

1. Bulharsko2. Rumunsko3. Maďarsko4. Řecko5. Polsko6. Slovensko7. Chorvatsko8. Česká republika9. SlovinskoPočet podzaměstnaných (zaměstnaných na částečný úvazek)

1. Česká republika2. Bulharsko3. Slovensko4./5. Chorvatsko4./5. Maďarsko6. Polsko7. Slovinsko8. Řecko9. RumunskoStrukturální nezaměstnanost

1. Polsko2. Rumunsko3. Bulharsko4.-5. Slovinsko4.-5. Maďarsko6. Slovensko7. Řecko8. Česká republika9. Chorvatsko

Dlouhodobá míra nezaměstnanosti

1. Řecko2. Chorvatsko3. Slovensko4. Bulharsko5. Slovinsko6.-7. Polsko6.-7. Maďarsko8. Rumunsko9 Česká republika

Témata:  lidé průmyslová revoluce práce

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy