Vláda slibuje zvýšit nízké důchody a penze rodičů

Zvýšení základní části penze všem, vyšší důchod za výchovu dětí, nový státní či veřejný fond ke spoření na stáří či dřívější penzi pro náročné profese slibuje ve svém programovém prohlášení vláda Petra Fialy (ODS). Svou reformu chce předložit do konce příštího roku. Plánuje také snížení sociálního pojištění o dva procentní body firmám. Opatření znamenají navýšení výdajů a snížení příjmů, z dokumentu není jasné, jak se chystané změny penzí zaplatí.

Ilustrační fotografie
reklama

Vládní program kopíruje koaliční dohodu, do níž se dostaly předvolební návrhy jednotlivých stran pětikoalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů a STAN. Některé formulace se upravily. Kabinet v dokumentu píše o "skutečné důchodové reformě s cílem nastavení stabilního systému férových důchodů". Uvádí, že reforma má zohlednit zásluhovost a podpořit mezigenerační solidaritu v rodinách. Na modelu chce mít vláda celospolečenskou shodu.

Zamýšlená reforma penzí vychází z návrhů důchodové komise z minulého volebního období. Podle ní měla důchod tvořit základní část, která by byla stejná pro všechny, odpovídala určitému procentu průměrné mzdy a platila se z daní. Mluvilo se o částce kolem 10.000 korun. Zásluhová část měla odrážet výši výdělků a odpracovanou dobu, hradit se měla z odvodů. Do výše penze se měla víc promítnout péče o děti i práce v důchodovém věku. Pracovníci s náročnou profesí měli na odpočinek odcházet dřív. Víc měli začít odvádět živnostníci. Zkrátit se měla povinná doba pojištění. Experti poukazovali na to, že návrh reformu nepředstavuje, jen upravuje parametry a také nezajišťuje dostatečné zdroje pro udržitelnost.

Základní díl důchodu nyní činí 3900. Podle vládního prohlášení se zvýší a "bude reflektovat požadavky na důstojnost života a finanční možnosti státu". Zásluhová část bude vycházet z odvodů i počtu vychovaných dětí. Do výše by se měla víc promítnout i práce v důchodovém věku. Dokument zmiňuje už schválený bonus 500 korun za potomka, který se začne vyplácet od příštího roku. Lidé dostanou podle vládního plánu také možnost posílat svým rodičům či prarodičům procento svých důchodových odvodů. Sociální odvody chce pak kabinet snížit zaměstnavatelům o dva procentní body při konsolidaci a dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Vláda počítá s dřívější penzí pro náročné profese "za větší odpovědnosti zaměstnavatelů". Zkrátit se má povinná doba placení odvodů.

Na bonus 500 korun za dítě bude příští rok potřeba zhruba 19 miliard korun, suma pak každý rok poroste. Miliardy by si vyžádalo i dorovnání základního dílu penze na desetitisícovou hranici. Veřejný důchodový systém je v propadu, do přebytku se dostal jen v době nejvyšší ekonomické konjunktury. Výpadek příjmů by znamenalo snížení pojistného zaměstnavatelům i vyvedení procenta důchodových odvodů zaměstnanců. Pokud by se nezajistily nové zdroje, musela by se vybraná částka přerozdělit. Znamenalo by to nivelizaci penzí.

Podle prohlášení má vzniknout státní či veřejný fond, ve kterém by si lidé na stáří spořili. Zachovat a podporovat chce vláda i dosavadní soukromé penzijní spoření.

Důchodový systém a jeho změny:

- zachování dosavadního modelu valorizace důchodů i při úsporných opatřeních

- předložení reformy do konce roku 2023

- podoba důchodu po reformě - důstojná základní část stejná pro všechny a zásluhový díl podle odvodů i počtu dětí a naspořená částka

- zvýšení nynější základní výměry penze podle možností rozpočtu a zvýšení zásluhového dílu o už schválený bonus za dítě

- promítnutí práce v důchodovém věku do výše penze víc než dosud

- zavedení možnosti platit procento důchodových odvodů rodičům či prarodičům

- zkrácení povinné doby placení důchodového pojištění pro nárok na důchod

- dřívější penze pro náročné profese s přispěním zaměstnavatelů

- snížení sociálních odvodů zaměstnavatelům o dva procentní body při konsolidaci a udržitelnosti veřejných financí

- vznik státního či veřejného fondu pro spoření na stáří, zachování a podpora soukromého penzijního spoření

Témata: důchody | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky