Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna podpořila předčasné důchody bez krácení pro záchranáře

Záchranná služba, ilustrační fotografie
Záchranná služba, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Zdravotničtí záchranáři možná budou moci odcházet od příštího roku předčasně do důchodu bez sankce, a to až o pět let. Jejich zaměstnavatelům se ale zvýší penzijní odvody. Předpokládá to vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční kluby ANO a SPD zablokovaly její schválení už v prvním čtení, jak chtěl kabinet. Chtějí uplatnit pozměňovací návrhy, vládní návrh není podle nich spravedlivý. Předloha opravuje dříve přijatou, ale nepoužitelnou úpravu dřívějších záchranářských penzí. Posoudí ji sociální výbor.

Předčasné penze pro záchranáře přijali zákonodárci už v minulém volebním období s účinností od příštího ledna. Ustanovení ale obsahuje chyby a nelze je využít. Vládní předloha má stav napravit.

Nárok na dřívější penzi bez jejího krácení budou mít podle novely členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Jde o zhruba 6500 pracovníků. Vláda to zdůvodňuje tím, že jsou vystaveni skoro stále stresu a část z nich i fyzické zátěži. Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let.

Poslanci ANO chtějí podle místopředsedy frakce Aleše Juchelky pouze napravit administrativní chybu a neměnit smysl zákona přijatého v minulém volebním období. Podle Lucie Šafránkové (SPD) je vládní návrh nespravedlivý kvůli navázání počtu odpracovaných směn na délku snížení hranice důchodového věku. "Bylo by vhodnější jiné nastavení, které nepoškozuje ty záchranáře, kteří odpracovali v systému více než 30 let, i velkorysejší snížení důchodového věku pro ty, co odpracovali základních 20 let," řekla.

Zpravodaj Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) podotkl, že v debatě se záchranáři se vyskytly pochyby o tom, zda je přepočet směn na dobu dřívějšího důchodu nastaven spravedlivě. "Jsme připraveni o tomto ještě diskutovat," uvedl. Nyní se ale podle Kaňkovského nezdá, že by existoval nepoměr mezi přepočtem podle odpracovaných směn a podle odpracovaných hodin.

Zaměstnavatelům by se u záchranářů s právem na předčasný důchod podle vládní novely zvedla do roku 2026 postupně sazba důchodových odvodů z nynějších 21,5 procenta na 26,5 procenta. Příští rok by odváděli 23,5 procenta.

V prvních letech půjdou na penze záchranářů desítky milionů korun ročně navíc. Jednorázové náklady spojené s administrací předčasných penzí záchranářů vláda odhadla na částku až kolem 300 milionů korun. Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů.

Témata:  důchody záchranná služba

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy