Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč mají někteří důchodci malé penze? Z části si za to mohou sami

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

O velikosti penzí v Česku se vedou sáhodlouhé debaty už několik let. Řada lidí vinu svaluje na stát, je ale nutno připomenout, že možnost ovlivnit výši penzí mají a měli i sami lidé. Mnohdy tak za nízké důchody mohou právě oni sami.

Pouze výdělky, které ČSSZ eviduje, jsou totiž tzv. vyměřovacím základem pro výpočet důchodu. Pobírání části mzdy tzv. na ruku má velký vliv na výši nejen starobního, ale i důchodu invalidního či pozůstalostního.

Obvykle mladí lidé, v produktivním věku, si často nepřipouští, že důchod se jich nemusí týkat jen „ve stáří", ale že v jejich životě mohou nastat situace, kdy kvůli dlouhodobé nemoci či vážnému úrazu, bude jejich rodina či oni samotní spoléhat na důchod, uvedla ČSSZ na svém webu.

Potvrzují to i zkušenosti pracovníků ČSSZ a okresních správ sociálního zabezpečení, kteří ve své praxi zaznamenávají rozčarování některých žadatelů o důchod už při sepisování žádosti, ale zejména poté, co se lidé seznámí s výší důchodu, který jim byl vypočten na základě odpracovaných let a příjmů. Obdobně to platí i u nemocenských dávek, kdy jejich výše závisí taktéž na příjmu, který zaměstnavatel vykázal na příslušných tiskopisech.

Dalším důležitým faktorem je spoření si na penzi. Je důležité si během ekonomicky aktivního období vytvořit dostatečné rezervy, které budeme čerpat právě v tomto období.

Témata:  důchody důchodci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy