Bude na důchody i v budoucnu? Česku stále chybí důchodová reforma

Česko vstoupilo do roku 2020 s nadějí, že se ekonomická situace řady občanů zlepší. Roste minimální mzda, rodičovský příspěvek i důchody. Ty v průměru stouply o 900 korun, Česku ale stále chybí důchodová reforma, která by zajistila, že na penze budou peníze i v budoucnu, upozorňují ekonomové.

Ilustrační fotografie
reklama

Čeští senioři si letos opět polepšili. Dostali od vlády průměrně navíc o 900 korun, tedy měsíčně je o 150 korun více než zákonem předpokládaná valorizace ve výši 750 korun. 

Každá mince má ale dvě strany. Výdaje na důchody v roce 2019 činily zhruba 472 miliardy korun a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) počítá s náklady na růst důchodu ve výši zhruba 38 miliard korun.

Po sečtení je jasní, že výdaje na důchody v letošním roce zřejmě přesáhnou 500 miliard korun. A každý rok porostou ještě výše. Vláda totiž slíbila, že v roce 2021 dosáhne průměrný důchod 15 000 korun. To je reálné za předpokladu, že by se důchody navýšily o dalších zhruba 700 korun.

Důchodový systém v Česku přitom skončil předloni v přebytku a na penze se vybralo zhruba o 22 miliard korun víc, než se na ně vyplatilo. Příjmy v roce 2018 činily zhruba 446 miliard, kdežto výdaje 424 miliardy korun. To ale podle ekonomů není trvale udržitelné a důchody se začnou propadat do deficitu.

A ten zřejmě pocítíme velmi brzy. Za posledních 19 let je totiž důchodový účet ve ztrátě a občasný přebytek je spíše výjimkou. Sedm let po sobě totiž  byl v deficitu.

Otázkou tedy zůstává, kdy se v Česku začnou hledat peníze na penze jinde. Počet důchodců stoupá a prognostici tvrdí, že v budoucnu tomu nebude jinak. Počet ekonomicky aktivních občanů klesne a přibude lidí závislých na státních penzích.

Na ty ale stát nebude mít kde brát, a to už za zhruba 10 let. Tehdy podle ekonomů čeká důchodový systém těžká zkouška, neboť do penze odejde generace takzvaných Husákových dětí.

Situace se ale bude postupně zhoršovat. Ministerstvo počítá, že za dalších 30 až 40 let poroste důchodový schodek až na více než 150 miliard. Hovoří se i o 180 miliardách. 180 miliard, které stát musí na penze někde vzít.

Česku stále chybí reforma, která by důchodový systém dlouhodobě stabilizovala. Byť se o ní hovoří už roky, zatím se reálně nezdá, že by se měla začít uplatňovat nějaká schůdná varianta.

Peníze na penze ale bude muset stát někde sehnat. Jde o zákonnou částku, kterou musí každý senior dostat, pokud splní podmínky vyplácení důchodů. Situace, kdy by stát na důchody neměl a nevyplatil je, tedy nastat nemůže.

Otázkou zůstává, kde na ně vezme, pokud nepřijde s reformou. Nabízí se otázka například zvýšení daní? Tím by se situace pro důchodce moc nezlepšila, naopak. Pokud by v příštích letech stoupaly daně a senioři dostávali jen navýšení v rámci zákonné valorizace, nebyli by na tom o nic lépe než nyní.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky