Důchodce čekají těžké časy? Experti jsou znepokojeni

Současná vláda pravděpodobně nestihne udělat tolik potřebnou důchodovou reformu. Podle ministryně financí Aleny Schillerové to sice nedokázala žádná vláda za posledních 30 let, času ale moc nezbývá. A odborníci jsou znepokojeni.

Ilustrační fotografie
reklama

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Podle expertů je nynější důchodová soustava beze změn do budoucna neudržitelná a propadla by se do vysokých schodků. Důchodová komise se začátkem října shodla na tom, jak by v Česku v budoucnu případně důchodová reforma mohla vypadat.

Členové komise tehdy jednomyslně souhlasili s tím, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu, druhá by byla zásluhová a plynulo by do ní pojistné.

Šéfka komise Danuše Nerudová v říjnu také uvedla, že ČR z průběžného systému kryje 80 procent výdajů na důchody a zbývajících 20 procent dofinancovává případně stát. Dodala, že Česko je v EU zemí s nejvyšším podílem placení penzí z průběžného systému, unijní průměr je kolem 50 až 60 procent. Podle Nerudové je nutné se zamyslet nad podobou daňové soustavy.

Schillerová je ale skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu, nedokázala to totiž žádná vláda 30 let zpátky. Důvodem je podle ní právě chybějící reforma penzijního systému i prodlužování věku odchodu do důchodu. Dodala, že z hlediska veřejných financí už brzy začnou odcházet do penze silné ročníky i ze 70. let. 

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky