Dohodnuto: Předdůchody budou pro všechny!

Šéfové Asociace samostatných odborů (ASO) se domluvili s premiérem Petrem Nečasem (ODS), že předdůchody budou ve variantě "dojednání kolektivní smlouvou". Materiál projedná tripartita a poté ekonomičtí ministři, řekl ve čtvrtek Mediafaxu Jaroslav Pejša, místopředseda ASO.

"Podle premiéra není problém, aby návrh, který byl v pracovním týmu tripartity pro důchody, prošel poradou ekonomických ministrů," uvedl Pejša. Po ekonomických ministrech projedná materiál vláda a poté Poslanecká sněmovna. Zákon by tak mohl platit k 1. lednu 2013.
 
Předdůchody by se tak dojednávaly kolektivní smlouvou s možností daňového odpočtu 30 tisíc korun a s 36tisícovým ročním odpočtovým zvýhodněním pro zaměstnavatele pracovníků, kteří spadají pod 3. a 4. rizikovou kategorii podle hygienických norem.
 
"Jednáme o hypotetických položkách," uvedl Mediafaxu Pejša, protože podle něj při současné možnosti odpočtu 24 tisíc korun ročně přispívají zaměstnavatelé v průměru 500 korun měsíčně. "To máme šest tisíc korun ročně," dodal.
 
Pokud by čerpali předdůchod všichni v maximální míře, tak by celkem šlo přibližně o 1,2 miliardy korun, s dopočtem pro zvýhodněné skupiny o 4,2 miliardy korun.
 
Do předdůchodu by se mohlo vstupovat pět let před regulérním důchodem. Po dobu předchozí práce by zaměstnavatel šetřil svým zaměstnancům na předdůchody, aby je mohli ve výši regulerního důchodu čerpat dříve.

Témata: důchody

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky