Důchody a sociální podpora

Ilustrační fotografie

Jak je to s důchodem? I když máte už nárok, penzi nemusíte získat

Důchody a sociální podpora

V roce 2018 vznikne nárok na starobní důchod lidem, kteří dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 34 let. Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod se totiž neustále prodlužuje. Po roce 2018 se pak prodlužování potřebné doby zastaví na finálních 35 letech.

Ilustrační fotografie

Mizerný důchod? Češi nemají ani na jídlo

Důchody a sociální podpora

Celý život pracují, ale místo, aby si ve stáří užívali zaslouženého odpočinku, mají problémy s penězi. Víc než čtvrtině českých žen nad 65 let, které žijí samy, hrozí chudoba. Češky mají v průměru asi o 2 tisíce nižší důchody než muži.

CZK

Ministerstvo chystá změnu v příspěvku na péči

Důchody a sociální podpora

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová po dnešním jednání vlády sdělila, že Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví vládní návrh, který zásadně upraví příspěvek na péči. Návrh musí být komplexní a nesmí řešit pouze příspěvek pro lidi s nejtěžším stupněm postižení, tak jak to navrhovala vládou zamítnutá senátorská novela.

CZK

Největší problém v Česku? Korupce! Zlodějny! Ale kdepak...

Důchody a sociální podpora

Komentář Petra Šulky - Největším problémem České republiky je prostý a jednoduchý respekt k zákonům. Dodržování jasně daných pravidel lidského soužití a snaha je nepřekročit. Jak však má člověk k zákonům získat respekt, když zákony jsou často šity horkou jehlou, mění se dle počasí, lze si je vykládat podle nálady úředníků či jsou psány tak, aby šlo s občany co nejjednodušeji vymést a nemyslí se na důsledky?

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Důchody rozvířily debatu u Jílkové. Někteří senioři berou méně než 9 tisíc. To je nehorázné!

Důchody a sociální podpora

Ve čtvrtek se řešily v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové důchody a důchodová reforma. Vláda v demisi chce totiž důchodcům zařídit téměř tisícové navýšení penzí plus další navyšování starobních důchodů osobám, které dosáhly věku 85 let. Argumentuje rostoucí ekonomikou a právem důchodců se na ní podílet. Je však takový přístup z hlediska budoucnosti zodpovědný?

Ilustrační fotografie

Čeští důchodci a jejich život v porovnání se světem?

Důchody a sociální podpora

Kvalita života českých důchodců je podle žebříčku The Global Retirement Index celosvětově na 16. místě. Pořadí každoročně sestavuje investiční společnost Natixis s myšlenkou, že stárnoucí populace musí mít také bezpečný důchodový systém. Česká republika v žebříčku v posledních letech stále stoupá, letos patří mezi pět zemí s největším zlepšením.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Jak se připravujete na důchod? Mladí netuší, co je čeká

Každý třetí Čech středního věku nemá jasnou představu, jak se finančně zajistit na stáří. 22 procent z nich se na důchod dokonce nepřipravuje vůbec. Ačkoliv ne každý spoří, v průměru by lidé na stáří chtěli hospodařit s jedním milionem korun.

Ilustrační fotografie

Na jaké příspěvky mají nárok rodiny s dětmi?

Důchody a sociální podpora

Přestože česká ekonomika roste, značná část lidí to na svých platech stále nepociťuje a v některých oblastech dosud zůstávají odkázáni na pomocnou ruku státu. Jaké možnosti sociální podpory existují pro rodiny s dětmi, a na které z nich máte nárok?

Ilustrační fotografie

Systém nemocenského pojištění byl zřejmě ze všech sociálních systémů v Česku nejvíce zneužívaným

Důchody a sociální podpora

Karenční lhůta prokazatelně splnila svůj účel, přispívá k větší odpovědnosti zaměstnanců především ke krátkodobým pracovním neschopnostem, umenšuje prostor pro fiktivní nemocnost a zabraňuje tak zneužívání systému při čerpání nemocenské. Hospodářská komora proto i na pondělním zúženém tripartitním jednání prosazovala zachování karenční doby, která byla v naší legislativě znovuzavedená právě k tomu, aby zamezila zneužívání dočasné pracovní neschopnosti.

Ilustrační fotografie

Důstojné stáří? Bez penzijní reformy stát hazarduje se životy důchodců

Důchody a sociální podpora

Společnost se musí umět postarat nejen o děti, ale také o občany v důchodovém věku. Současný penzijní systém ani jednorázové navýšení důchodů jim ale prožít podzim života důstojně neumožní a dlouhodobě ani nezajistí. Hospodářská komora proto volá po reformě penzijního systému tak, aby současní důchodci i dnešní mladší ročníky mohli doufat, že dosáhnou i ve stáří na kvalitní život.

Daně, ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Důchodci a daně! Kdy musejí podat přiznání?

V Česku je bezmála 2,4 milionu starobních důchodců. Řada z nich si při penzi přivydělává, ať již formou zaměstnaneckého poměru, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. I na ně se tak může vztahovat daňová povinnost. Kdy a jak podává penzista daňové přiznání?

Ilustrační fotografie

Češi a důchody: Budeme na ně mít?

Důchody a sociální podpora

Nemoci, finanční nejistota, strach a beznaděj. To jsou slova, která se Čechům nejčastěji vybaví, když pomyslí na stáří nebo důchodový věk. Při delším zamyšlení ale mají také celou řadu snů, které si chtějí v penzi splnit. Málo lidí přitom najde odvahu spočítat si, kolik si na takový důchod potřebují našetřit. Průměrnému Čechovi tak může pro důchod podle jeho představ chybět více než milion korun. To a mnohem víc ukazuje průzkum NN Penzijní společnosti o představách mladé a starší generace Čechů o stáří.

Děti, ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Na sirotčí důchod dosáhne více dětí. Jak se změnily podmínky pro jeho přiznání?

S účinností od 1. 2. 2018 se zmírňují podmínky nároku na sirotčí důchod. Osiřelé nezaopatřené dítě bude mít na něj nárok i v případě, že zemřelá osoba (zpravidla rodič) starší 28 let v období deseti let před úmrtím odpracovala aspoň jeden rok anebo zemřelá osoba starší 38 let v období dvaceti let před úmrtím odpracovala aspoň dva roky. Nárok na sirotčí důchod může vzniknout i těm sirotkům, kterým před 1. únorem letošního roku nevznikl, protože zemřelá osoba nezískala potřebnou dobu pojištění.

Ilustrační fotografie

Kdo se má lépe? Důchodci v Česku nebo v jiných zemích?

Důchody a sociální podpora

České žehrání na životní úroveň, nízké platy, nuzné důchody a živoření seniorů dostalo trochu ránu v podobě mezinárodního srovnání důchodů a kvality života penzistů. Česká republika si celkově stojí na 18. místě a ukazuje se, že prožívání stáří v Česku, potažmo v Evropě, by seniorům většina starých lidí na světě mohla jen závidět.

Ilustrační fotografie

25 let od konce ČSFR: Jak to je s vyplácením důchodů do "zahraničí"?

Důchody a sociální podpora

Od 1. ledna 1993 se Česko i Slovensko staly samostatnými státy, což mělo dopad též do oblasti důchodů. Přiznávání všech druhů důchodů za odpracované roky ve společném státě stanovují pravidla zakotvená ve smlouvě mezi ČR a SR. Pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) je i po 25 letech tato problematika stále aktuální, a to zejména z pohledu rozhodování o důchodech a poskytování odborných konzultací lidem s pracovní historií z období ČSFR.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy