Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes je poslední den pro podání daňového přiznání v papírové podobě

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dnes končí termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2020 v papírové podobě. Jde o prodloužený termín z původního 1. dubna. Dnes je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. V elektronické verzi lze přiznání podat do 1. června místo 3. května. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem je standardní lhůta do 1. července.

"Pokud do 3. května poplatníci nepodají daňové přiznání a neuhradí daň, budou se jim sankce za pozdní podání a pozdní úhradu počítat od začátku zákonné lhůty, tj. od 1. dubna, a to až do dne podání nebo do dne zaplacení," upozornila finanční správa.

Ta také informovala, že daňové přiznání musí za loňský rok podat i živnostníci, kteří se přihlásili k paušální dani. Paušální režim totiž platí až pro letošek a zálohy na paušální daň placené v letošním roce jsou zálohami roku 2021. Živnostníci tak musí za loňský rok přiznání k dani z příjmů podat. "Patří to mezi jeden z nejčastějších omylů ohledně daňových přiznání, na které finanční správa upozornila," uvedla správa.

"U podání přiznání stačí, aby bylo učiněno právě v pondělí. Pro prominutí sankcí za pozdní platbu je nutné, aby měl správce daně peníze v pondělí již na svém účtu. Poslat byste je tedy měli v pátek, případně expresní platbu v pondělí," řekl ČTK daňový poradce společnosti BREDFORD Consulting Jan Bonaventura.

Zároveň upozornil, že při promeškání všech lhůt je možné se obrátit na daňového poradce. "V takovém případě máte čas až do 1. července. Plnou moc pro zpracování je nově možné doložit až při podání přiznání. Pokud zvažujete možnost obrátit se na daňového poradce, udělejte to co nejdříve. V červnu již budou mnohým chybět kapacity a zřejmě se zvednou i ceny jejich služeb," uvedl Bonaventura.

Lidé a firmy zatím odevzdali do 27. dubna 1,84 milionu daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 219.523 a fyzických osob zhruba 1,62 milionu. Celkem loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu přiznání k daním z příjmů.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je možné podat přiznání i přes on-line finanční úřad, který funguje od března.

Dnes je zároveň poslední termín pro podání žádosti o nový kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu za únor.

Také je do dneška nutné oznámit finančnímu úřadu příjmy přesahující pět milionů korun. "Příjmy nemusíte oznamovat při prodeji nemovitostí, protože jsou v katastru všechny údaje, které správce daně potřebuje. U všech ostatních bezúplatných příjmů, přesahujících zmíněných pět milionů korun však oznamovat musíte. Pokud to nestihnete, mohou vás čekat značné sankce – teoreticky až 15 procent z příjmů. A to i v případě, že se z příjmů daň neplatí," upozornil Bonaventura.

Témata:  daňové přiznání daně

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy