Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platy lékařů i sester v nemocnicích vloni rostly

Nemocnice spravované státem platí své lékaře a zdravotní sestry lépe než soukromá zařízení, mzdy zde vloni stouply na 50 235 u lékařů a zubních lékařů a 27 515 tisíc u sester a porodních asistentek. Vyplývá to z čísel, která v pondělí zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Proti roku 2009 vzrostly ve státních nemocnicích platy u obou kategorií dohromady o 3,7 procenta. Naopak v soukromých nemocnicích lékař a zubař pobírá průměrně 49 223 korun, sestry a porodní asistentky 23 397 korun. Proti roku 2009 se jedná o nárůst u obou kategorií dohromady o 3,6 procenta. Mezi zaměstnanci ve státních a soukromých nemocnicích činí rozdíl v tom, co dostanou na výplatní pásce 4073 korun. U lékařů a zubních lékařů je to o tisíc korun, u všeobecných sester a porodních asistentek byla průměrná měsíční mzda v soukromých zařízeních nižší o 4100 korun než průměrný plat ve státních nemocnicích. V lázeňských zařízeních průměrná měsíční mzda dosahovala u lékařů a zubních lékařů 48 867 korun a u všeobecných sester a porodních asistentek 19 396 korun. Do kategorie státních nemocnic spadají nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví, kraji a ostatními centrálními orgány, tedy například ministerstvem obrany.

Za soukromá zařízení statistiky označují ty nemocnice, které zřizuje fyzická osoba, církve nebo se jedná o obchodní společnosti. V soukromých zařízeních se odměňování řídí předpisy o mzdě, ve státních předpisy o platu. Dále jsou předpisy o platu odměňováni zaměstnanci lázní bez ohledu na zřizovatele. Ačkoliv plat lékařů v loňském roce rostl, nesl se konec roku 2010 i začátek roku 2011 ve znamení sporů o odměňování lékařů. Ti si totiž stěžovali, že jejich práce je špatně ohodnocena a vysoká čísla, o nichž hovoří statistiky, jsou zkreslena prací přesčas.

Témata:  zdravotnictví platy / mzdy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

19. dubna 2024 13:46

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy