Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neplatiče DPH stát zveřejní. To je přenos odpovědnosti státu na podnikatele, zlobí se živnostníci

Neplatiče DPH stát zveřejní. To je přenos odpovědnosti státu na podnikatele, zlobí se živnostníci

Foto: Home Credit

Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR (AMSP ČR) tvrdí, že zveřejnění takzvaných black listů s neplatiči DPH je přenos odpovědnosti státu na podnikatele. S tím podnikatelé nesouhlasí, AMPS ČR to uvedla ve svém středečním oficiálním prohlášení.

Asociace je proti tomu, aby na základě black listů docházelo k přesunu odpovědnosti za platby DPH na podnikatele, kteří se provinili pouze tím, že od neplatičů odebrali zboží a přijali fakturu.

"Zveřejňování černých listin a přenášení povinnosti zaplatit DPH na obchodní partnery vnese do obchodování zmatek, nedůvěru a podnítí stovky soudních sporů. To v důsledku může znamenat snížení obchodních aktivit a naopak pokles výběru daní. Co je dvojnásob nezodpovědné, je fakt, že tak má nastat od roku 2013, aniž by byly v polovině prosince jasné podmínky fungování tohoto nešťastného opaření," řekl předseda asociace Karel Havlíček.

AMSP podle svého vyjádření sice plně respektuje, že neplatiči DPH musí být postiženi, zároveň ale tvrdí, že finanční úřady disponují dostatkem nástrojů, jak daně vymáhat a nemohou se tedy zbavovat odpovědnosti za jejich výběr. "Přenos odpovědnosti nedopadne na ty nezodpovědné, ale naopak na poctivé podnikatele, což je zcela nepřípustné. V době, kdy několik vlád po sobě má snižování administrativní zátěže podnikatelů jako svou prioritu a kdy se schvaluje vládní koncepce podpory malých a středních firem 2014+, vyznívá toto opatření tragikomicky," dodává Havlíček.

Ministerstvo financí se chystá v rámci institutu takzvaného nespolehlivého plátce zveřejnit seznam desítek tisíc subjektů, které neodvedly DPH s tím, že každý odběratel těchto hříšníků na sebe automaticky přebírá odpovědnost a ručí za její odvod, v případě že tak dlužník neučiní.

Témata:  DPH

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy