nemocenská

CZK

Sněmovna schválila příspěvek až 370 korun lidem v karanténě

Aktuality

Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Schválila to dnes zrychleně Sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nebo izolaci nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku.

CZK

KSČM nesouhlasí s návrhem nemocenské

Aktuality

Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by znamenalo uzavření ekonomiky ve všech směrech. Na dnešní tiskové konferenci to řekla místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Jana Maláčová

Maláčová: Vláda schválila návrh na zvýšení nemocenské na 100 procent

Důchody a sociální podpora

Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské ze 60 na sto procent výdělku. Vyšší dávku by lidé mohli pobírat v březnu a dubnu. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní normu projedná v úterý Sněmovna a ve středu Senát. Poté by ji měl k podpisu dostat prezident.

Koronavirus Covid-19

Důchody a sociální podpora

Nemocenská kvůli koronaviru by se měla zvýšit. Babiš zaúkoloval ministry

Trojice ministrů dostala za úkol připravit návrh na případné zvýšení nemocenské kvůli covidu. Má to motivovat lidi, aby se nechávali testovat. Po dnešním jednání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) jsou dvě verze - buď vyšší nemocenská, nebo zvláštní příspěvek pro lidi, kteří mají pozitivní PCR test a dodržují izolaci.

Ilustrační fotografie

Elektronická neschopenka se spustí 1. ledna 2020. Bude projekt připravený?

Aktuality

Datum spuštění projektu elektronické neschopenky („eNeschopenky“) se nezadržitelně blíží. Ostrý start je stanoven na 1. 1. 2020. Ten den spustí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) plně funkční provoz celého systému. Do té doby je potřeba učinit ještě mnoho dílčích kroků, aby rozjezd proběhl zdárně a bez jakýchkoliv komplikací.

Ilustrační fotografie

Měsíc po zrušení karenční doby přibylo nemocných

Aktuality

Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo o 11 procent. V prvním měsíci po zrušení karenční doby úřady evidovaly přes 68.900 nových případů pracovní neschopnosti. Před rokem, kdy se náhrady mzdy v prvních třech dnech stonání nevyplácely, jich bylo zhruba 62.000. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo práce.

Ilustrační fotografie

ODS chce odložit zrušení karenční doby kvůli e-neschopence

Aktuality

Opoziční občanští demokraté navrhli odložit zrušení karenční lhůty do doby, než začnou fungovat nové elektronické neschopenky. Náhrady i za první tři dny nemoci se mají podle schváleného zákona znovu začít proplácet od července, projekt e-neschopenek by se měl spustit od ledna 2020. S pozměňovacím návrhem na odklad dnes přišel poslanec ODS Jan Bauer. Podle něj vláda a ministerstvo práce selhaly, když nebyly schopné včas systém elektronických neschopenek připravit.

Ilustrační fotografie

Poslanci budou příští týden hlasovat o karenční době i o vydání Ondráčka

Aktuality

Sněmovna bude příští týden schvalovat obnovu proplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnancům. Poslanci také rozhodnou, zda vydají k trestnímu stíhání Zdeňka Ondráčka (KSČM), nebo ne. Vrátí se i k závěrečnému hlasování o nové předloze o zpracování osobních údajů, která reaguje na unijní nařízení GDPR a jejíž schvalování v pátek nedokončili. Schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne.

Ilustrační fotografie

Aktuality

První tři dny nemoci se začnou příští rok opět proplácet

Proplácení náhrad výdělku v prvních třech dnech nemoci má být obnoveno k polovině příštího roku. Dnes se na tom dohodli lídři koalice ANO a ČSSD, informovala na twitteru místopředsedkyně poslaneckého klubu sociální demokracie Kateřina Valachová.

Kateřina Valachová

ČSSD trvá na zrušení karenční doby a na zavedení zálohovaného výživného

Aktuality

Sociální demokracie trvá na zrušení karenční doby, tedy na obnově proplácení nemocenské v prvních třech dnech, a na zavedení zálohovaného výživného. Podporu očekává od sněmovního sociálního výboru. Před jednáním výboru to dnes novinářům řekly poslankyně ČSSD Kateřina Valachová a Alena Gajdůšková.

Ilustrační fotografie

Systém nemocenského pojištění byl zřejmě ze všech sociálních systémů v Česku nejvíce zneužívaným

Důchody a sociální podpora

Karenční lhůta prokazatelně splnila svůj účel, přispívá k větší odpovědnosti zaměstnanců především ke krátkodobým pracovním neschopnostem, umenšuje prostor pro fiktivní nemocnost a zabraňuje tak zneužívání systému při čerpání nemocenské. Hospodářská komora proto i na pondělním zúženém tripartitním jednání prosazovala zachování karenční doby, která byla v naší legislativě znovuzavedená právě k tomu, aby zamezila zneužívání dočasné pracovní neschopnosti.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Nemocenské pojištění. Jaké změny nás čekají příští rok?

Na základě novely zákona o nemocenském pojištění a zákona o pojistném na sociální zabezpečení dojde z kraje příštího roku ke dvěma zásadním změnám v nemocenském pojištění. První z nich je zavedení nové dávky, otcovské poporodní péče. Druhou novinkou je pak navýšení nemocenského pro dlouhodobě nemocné. „Termín účinnosti navýšení nemocenského pro dlouhodobě nemocné připadá na 1. ledna 2018. Otcovská poporodní péče pak vstoupí v účinnost 1. února 2018,“ uvádí Ivana Brancuzká, manažerka společnosti Contract Administration.

Ilustrační fotografie

Nemocní lidé v produktivním věku? Státní kasu to stojí ročně až stovky miliónů navíc

Magazín

To, že se potřebným nemocným nedostane včas potřebná moderní léčba, může stát státní finance každoročně až stovky miliónů navíc. Zlepšení kvality života pacientů díky včasnému podání moderní léčby by eliminovalo náklady na následnou péči či vyplácení invalidních důchodů. Upozornili na to odborníci na semináři, který se konal ve zdravotnickém výboru poslanecké sněmovny pod záštitou Nadačního fondu pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

Ilustrační fotografie

Sněmovna schválila vyšší nemocenskou pro dlouhodobě nemocné zaměstnance

Ekonomika

Zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě v pracovní neschopnosti, budou mít nárok na vyšší nemocenskou. Poslanecká sněmovna schválila novelu, podle které budou po 31. dni pracovní neschopnosti nemocní dostávat 66 procent redukovaného denního vyměřovacího základu. Od 61. dne nemoci se dávka zvýší na 72 procent.

Ilustrační fotografie

Zdravotní volno nebo nemocenská? Co byste brali?

Ekonomika

Zástupci odborů, zaměstnanců a vlády budou dnes odpoledne znovu řešit změny v nemocenském pojištění. Znovu se tak nejspíš rozvíří debata o tom, zda by měly být první tři dny nemoci propláceny.

Ilustrační fotografie

Dávky po dobu pracovní neschopnosti. Na jaké má zaměstnanec nárok ze zákona?

Důchody a sociální podpora

Zdraví máme všichni jenom jedno, a proto se snažíme o něj pečovat. Bohužel, ne vždy je nám přáno a může nastat situace, kdy na řadu přijde dočasná pracovní neschopnost. Situace je problematická jak pro zaměstnance, který se najednou potýká se sníženými příjmy, tak pro zaměstnavatele, pro kterého jsou to náklady na dočasně neaktivního zaměstnance. Na jaké dávky má tedy zaměstnanec nárok ze zákona a které je možné zařadit do systému benefitů?

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy