máslo

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví i MMR chtějí nižší DPH na rostlinné mléko

Ekonomika

Ministerstvo zdravotnictví i ministerstvo pro místní rozvoj požadují, aby rostlinné alternativy mléka spadaly v budoucnu do nižší, 12procentní sazby daně z přidané hodnoty. Ministerstva to uvedla mezi svými připomínkami k vládnímu návrhu konsolidace veřejných financí a obě svoji připomínku označila za zásadní. MMR chce také nižší sazbu pro pleny nebo menstruační potřeby.

Ilustrační fotografie

Máslo je opět v kurzu. Prodává se víc než margarín. Jaké je nejoblíbenější?

Magazín

Zatímco v roce 1989 průměrná roční spotřeba másla na jednoho Čecha přesahovala devět kilogramů, od té doby se podle Českého statistického úřadu snížila zhruba o polovinu. Rostlinného tuku před 30 lety jeden Čech spotřeboval průměrně 2,4 kilogramu, v 90. letech se tato hodnota zvýšila na zhruba 3,5 kilogramu a doposud vzrostla jen mírně.

Ilustrační fotografie

Margarín byl náhradou másla za války. Proč ho pořád konzumujeme?

Magazín

Co používáte a jíte častěji? Máslo, nebo margarín? Ze všech stran na nás útočí různé zprávy a studie o tom, co je zdravé a co ne. A to není jen případ másla, ale třeba i sádla nebo vajec. Abyste se lépe zorientovali, podívali jsme se na studie z poslední doby.

Ilustrační fotografie

Za šizení do Vltavy aneb Jaké to bylo, když spotřebitele chránil panovník

Ekonomika

Máslo nastavené lojem, tlučený pepř chlebovou kůrkou, sůl vápnem. Uhynulí lososi obarvení krví jiných ryb. Tak se u nás šidilo ve středověku. 15. březen je Světovým dnem spotřebitelských práv, který připomíná, že leccos z toho, co dnes považujeme za samozřejmost, je výdobytkem několika málo posledních let či desetiletí. Třeba to, že vadné zboží můžeme reklamovat. Kdo dříve chránil zákazníky a jaké tresty hrozily nepoctivým obchodníkům?

Ilustrační fotografie

České máslo je kvalitnější než to německé?

Magazín

Mezi spotřebiteli se objevily obavy, že kvůli nedostatku smetany se kvalita másla v poslední době zhoršila. Spotřebitelská organizace dTest se proto rozhodla ověřit, jestli výrobci nezačali máslo šidit. Časopis dTest nechal v laboratoři otestovat celkem 20 různých másel, přičemž 18 vzorků pocházelo z českých regálů a zbylé dva výrobky z německého trhu pro srovnání. Překvapivým zjištěním je, že Meggle Alpské máslo prodávané v Česku bylo kvalitnější než jeho německé dvojče Meggle Alpenbutter.

Ilustrační fotografie

Proč je v Česku nejdražší máslo v historii? A cena stále roste

Ekonomika

Kostka másla nad 50 korun. S příchodem podzimu se ceny nesnižují, ba naopak. Lidé už sahají po vlastních alternativách, od domácí výroby po rostlinné náhražky. Podle výrobců dochází každý rok v průměru k dvěma obdobím zdražování - v létě, kdy mléko není tak bohaté na tuky, a pochopitelně před Vánocemi. Česko však není jedinou zemí, kde je másla nedostatek, některé evropské státy jsou na tom ještě hůř.

Ilustrační fotografie

Cena másla je nejvyšší v novodobé historii a stále roste. Jaká cena by byla podle Čechů ideální?

Ekonomika

Rostoucí cena másla mění chování tuzemských zákazníků. Šest lidí z deseti omezilo za poslední měsíc jeho běžnou spotřebu a ostatní o tom v případě zdražení 250gramového balení na 60 korun a více uvažují. Většina dotázaných (81,1 %) považuje za ideální cenu „čtvrtky“ másla 40 korun a méně. Každý druhý spotřebitel plánuje v případě dalšího růstu cen másla jeho nákup do zásoby. Vyplývá to z bleskového průzkumu pro MONETA Money Bank, který uskutečnila agentura IPSOS.

Máslo

S tuky je to jinak, než nám říkali? Desatero pro výběr kvalitního másla

Magazín

Máslo patří mezi základní potraviny. Je jedinečné. Vždyť i všelijaké rostlinné tuky se snaží napodobit jeho lahodnou a jemnou chuť. Věděli jste, že je čerstvé máslo při řadě onemocnění jater a žlučníku často jediným tukem, který pacienti snášejí? Jaké jsou tedy jeho zdravotní benefity? Jak poznáte jeho náhražky? Jak se liší stolní máslo od tradičního? A co byste měli určitě sledovat na jeho obalu?

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy