jaderná elektrárna

Jaderná elektrárna Dukovany

Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

Aktuality

Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.

Ilustrační fotografie

V Řeži u Prahy vzniká nový reaktor, je prvním konceptem svého druhu v Evropě

Magazín

Ve společnosti ÚJV Řež vzniká nový reaktor chlazený heliem, který si v palivu bude štěpný materiál sám generovat. Je prvním konceptem svého druhu v Evropě. Bude ho možné využít především jako zdroj tepla pro efektivní výrobu vodíku a chemický průmysl, případně i pro zpracování vyhořelého paliva z klasických jaderných bloků. V komerční sféře by mohl začít sloužit výhledově po roce 2040, uvedla dnes v tiskové zprávě za ÚJV Řež Alena Rosáková.

Andrej Babiš

Aktuality

Babiš: Je černé na bílém, že bez jádra Česko neutralitu nezvládne

Česká republika se dnes mohla přihlásit k ambici Evropské unie dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu, protože se do závěrů zasedání Evropské rady podařilo prosadit zmínku o jaderné energii. Uvedl to český premiér Andrej Babiš, podle něhož jednání pro ČR dopadla velice dobře.

Jaderná elektrárna Dukovany

Babiš: Chceme uznání jádra a záruku, že můžeme stavět další bloky

Aktuality

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na nadcházejícím summitu Evropské unie prosazovat uznání jaderné energie za čistý, bezemisní zdroj, díky čemuž by Česko mělo nárok na klimatické investice. Chce záruku, že ostatní státy, především sousední Rakousko, nebudou blokovat plánovanou výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Bez jádra Česko uhlíkové neutrality nedosáhne, řekl Babiš novinářům před odletem do Bruselu.

jaderná elektrárna Dukovany

Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen 2036

Aktuality

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.

Ilustrační fotografie

Česko bude bez elektřiny? Bez nových zdrojů nebude kde brát, varuje Havlíček

Aktuality

Bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Z hodnocení elektrizační soustavy do roku 2040 (MAF CZ), které zpracovala společnost ČEPS, vyplývá, že pokud by se situace neřešila, stalo by se Česko od roku 2030 postupně závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. Podle Havlíčka hrozí, že elektřinu nebude v Evropě kde brát a bude velmi drahá.

Jaderná elektrárna Dukovany

Babiš: Česko musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušilo právo EU

Aktuality

Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

Jaderná elektrárna Dukovany

Strach z jaderné havárie. Německo objednalo 190 milionů jodových tablet

Aktuality

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková republika, která své poslední jaderné bloky odstaví v roce 2022, podle televizní a rozhlasové stanice WDR vidí především v zemích za svými hranicemi, včetně Česka. Jódové tablety mají v případě zvýšené radiace chránit před rakovinou štítné žlázy.

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuality

Babiš k jaderným blokům v Česku: Ideálem zdroje menšího výkonu

Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na dnešním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odborníci upozorňují na to, že ve světě se tato modulární zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Babiš dnes uvedl, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.

Jaderná elektrárna Dukovany

Babiš: Životnost Dukovan by se mohla prodloužit o deset let

Ekonomika

Životnost Jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun. Dnes to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) už v minulých dnech uvedli, že česká vláda může odložit rozhodnutí o případné stavbě nového tuzemského jaderného zdroje. Možností je podle nich právě prodloužení životnosti Dukovan.

Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie

Překvapující zpráva z Německa

Aktuality

Demonstrace týkající se jaderné energetiky nejsou v Německu ničím novým. Minulou neděli ale v Mnichově proběhla akce, která se obvyklému schématu vymyká. Několik stovek ekologických aktivistů z celé Evropy uspořádalo Nuclear Pride Fest a demonstrovalo, podle německých médií překvapivě, proti uzavírání jaderných elektráren v Německu, pro návrat k jaderné energetice a pro její další rozšiřování ve světě.

Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie

Aktuality

Nový jaderný blok v Česku: Zeman bude jednat se svými poradci

Prezident Miloš Zeman se dnes bude se svým poradním sborem zabývat energetikou. Mezi hosty jsou mimo jiné ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a její předchůdce ve funkci Tomáš Hüner (oba za ANO), vyplývá z informací od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.

Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie

Ve světě je rozestavěno 53 nových bloků jaderných elektráren. Stavitelé soupeří o další zakázky

Aktuality

Ve světě je v současné době rozestavěno 53 nových bloků jaderných elektráren a dalších několik desítek je v různém stupni plánování. O získání těchto zakázek soupeří nevelký počet firem. Kromě tradičních dodavatelů (Francie, Rusko a USA s Japonskem) se o slovo stále více hlásí společnosti z Asie. Čína a Jižní Korea se již nespokojují s dodávkami na své domácí trhy a naopak usilují o čím dál větší podíl mezinárodního koláče.

Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie

Jižní Korea chystá radikální změny v energetice

Aktuality

Jižní Korea, jejíž ekonomika je čtvrtá největší v Asii, dováží 98 procent spotřebovávaných fosilních paliv. Nový prezident Mun Če-in, který nastoupil do úřadu letos v květnu, to hodlá zásadním způsobem změnit. Do roku 2030 by se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny měl zvýšit ze současných pěti až na 20 procent.

Ilustrační fotografie

ČEZ odhalil hospodaření. Výpadek Dukovan přišel na miliardy

Ekonomika

Energetický gigant ČEZ loni vydělal bezmála 28 miliard korun. Je v lepší kondici než řada podobných firem v zahraničí. Přesto mohl být jeho výsledek o dvě a půl miliardy lepší. Právě tolik ČEZ ztratil kvůli podzimní odstávce jaderné elektrárny Dukovany. Reaktory nevyráběly elektřinu údajně kvůli nekvalitně provedeným kontrolám svárů na potrubí. Peníze teď bude ČEZ vymáhat po viníkovi.

Dukovany díky tuhým mrazům vyrábí více elektřiny

Dukovany díky tuhým mrazům vyrábí více elektřiny

Ekonomika

Současné tuhé mrazy vyhovují jaderné elektrárně Dukovany. Jak agentuře Mediafax potvrdil ve čtvrtek mluvčí elektrárny Petr Spilka, elektrárenské turbíny mají v při nízkých teplotách vyšší výkon.

Česku hrozí, že bude muset odstavit Dukovany

Česku hrozí, že bude muset odstavit Dukovany

Ekonomika

Ministerstvo zahraničí se obává rizika, že Česko bude muset kvůli mezinárodnímu tlaku během zhruba pěti let uzavřít jadernou elektrárnu v Dukovanech. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy