diamanty

Ilustrační fotografie

Ceny diamantů z loňského rekordu již klesly o 18 procent

Ekonomika

Jak se zpívá v jedné písni "diamanty jsou dívčiným nejlepším přítelem". V současnosti ale nejsou oblíbenými kameny investorů, protože v posledních několika měsících ztratily na hodnotě. V únoru 2022 se ceny diamantů vyšplhaly na rekord, od té doby však klesly již o 18 procent. Od začátku roku jsou pak nižší o 6,5 procenta, ukazuje globální index cen surových diamantů. A jejich cena bude podle analytiků zřejmě dále klesat, upozornil zpravodajský server CNBC.

Růžový diamant Pink Legacy

Růžový diamant Pink Legacy se vydražil za rekordní částku. Více než miliardu korun

Aktuality

Aukční síň Christie's prodala nadprůměrně kvalitní 18,96karátový růžový diamant, který pochází ze slavné rodinné sbírky rodiny Oppenheimerů. Nový majitel ho vydražil za 50,4 milionu švýcarských franků, což je v přepočtu 1,2 miliardy korun. Stanovil tak nový světový rekord v ceně za jeden prodaný karát růžového diamantu. Pink Legacy je největší a nejkvalitnější růžový diamant kategorie fancy vivid, který kdy Christie's za 252 let své existence nabízela v aukci.

Ilustrační fotografie

Do dražby míří růžový diamant Pink Legacy. Prodejní cena může přesáhnout miliardu korun

Finance

Aukční síň Christie’s bude dražit 18,96karátový růžový diamant, který pochází ze slavné rodinné sbírky rodiny Oppenheimerů. Pořadatel aukcí očekává, že prodejní cena se bude pohybovat mezi 30 až 50 miliony dolarů. Pink Legacy je největší a nejkvalitnější růžový diamant kategorie fancy vivid, který kdy Christie’s za 252 let své existence nabízela v aukci. Pokud se prodá za více než 41,3 milionu dolarů, stanoví tak nový světový rekord v ceně za jeden prodaný karát růžového diamantu.

Modrý diamant evropských královských rodů

Modrý diamant evropských královských rodů by se mohl vydražit za více než 100 milionů korun

Aktuality

Více jak 300 let byl němým svědkem evropské historie a o jeho existenci věděl jen úzký okruh lidí. Poté, co ho Filipíny darovaly španělské královně Alžbětě Parmské, ho postupně vlastnily královské rody ve Francii, Itálii i Rakousku. Řeč je o šestikarátovém přírodně modrém diamantu Farnese Blue, který bude v květnu dražit aukční síň Sotheby's. Podle odborníků by mohl být prodán za částku pohybující se v rozmezí 76 až 109 milionů korun.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ceny barevných drahokamů letí vzhůru

V případě nejpopulárnějších drahokamů vyskočily ceny za posledních 10 let až o stovky procent. Z kategorie barevných drahých kamenů nejvýrazněji zhodnocují turmalíny, smaragdy a rubíny.

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti. Důvod je prostý

Finance

Odborníci na diamantový průmysl oslovení agenturou Reuters uvádí, že Lesedi La Rona, největší existující nezpracovaný diamant, musí být rozřezán a opracován, aby našel svého kupce. Takto získá na hodnotě, i když ztratí nemalou část své původní váhy. Surový kámen nebyl před rokem vydražen, protože nejvyšší nabídka (61 milionů dolarů, tehdy 1,46 miliardy korun) nepřesáhla minimální prodejní cenu 70 milionů dolarů (přibližně 1,7 miliardy korun).

Ilustrační fotografie

Nejdražší vydražený drahokam: Růžový diamant byl vydražen za 1,599 miliardy korun

Ekonomika

Nejdražším vydraženým drahokamem na světě se stal růžový diamant Pink Star o váze 59,6 karátu. Budoucí majitel za něj nabídl v přepočtu 1,599 miliardy korun (490 000 000 HKD, hongkongských dolarů). Kámen vydražila v Hongkongu aukční síň Sotheby's. Růžový diamant uzmul světové prvenství modrému diamantu Oppenheimer Blue (14,6 karátu), který byl v květnu 2016 vydražen v přepočtu za 1,4 miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Investoři po celém světě skupují barevné diamanty. Investiční šperky zažívají boom

Ekonomika

Ceny extrémně vzácných růžových diamantů vzrostly za 8 let o 180 % a jsou na historických maximech. Žluté zhodnotily o 90 % a modré o 70 %. Uvádí to Fancy Color Diamond Index, z něhož cituje renomovaný ekonomický deník Wall Street Journal. Investiční šperky s vzácnými barevnými diamanty se prodávají i v Česku. Vyrábí je největší české klenotnictví ALO diamonds.

Investice do diamantů

Aktuality

Jak investovat do diamantů

V posledních letech nám ekonomika svou nestálostí dokazuje, že moudrý člověk rozloží své investice do více oblastí. Kromě populárních fondů a akcií se tak dostávají do popředí i fyzické komodity jako nemovitosti, zlato a diamanty.

Ilustrační fotografie

Nejoblíbenějším dárkem byly peníze, boom zažívají diamantové šperky

Ekonomika

Každý třetí Čech vidí nejraději pod stromečkem peníze. Tato dlouhodobě nejoblíbenější forma dárku začíná mít u mladší generace do 35 let konkurenci. Více jak čtvrtina (27 %) lidí v tomto věku totiž pořídila na Vánoce diamantový šperk do 15 000 korun. V polovině případů se jedná o muže kupující prsten. Šperk je totiž přáním dvakrát častěji u žen než u mužů. Údaje vyplynuly z vánočního průzkumu, který pro největší české klenotnictví ALO diamonds provedla agentura Ipsos pomocí nástroje Instant Research. Mladí Češi se nákupními preferencemi blíží Američanům. Podle studie společnosti Bain & Company jsou diamantové šperky pro Američany do 35 let jedním ze tří nejoblíbenějších dárků.

Ilustrační fotografie

Těžaři otevírají nové diamantové doly, rostoucí poptávce budou stačit jen do roku 2019

Ekonomika

Začátkem roku 2017 začnou světový trh s diamanty zásobovat 3 nové doly. Ročně by měly podle těžařského gigantu De Beers vyprodukovat kolem 7 milionů karátů (1,4 tuny) diamantů. Spolu s rozšířením těžby na již využívaných nalezištích zajistí celosvětové produkci rostoucí objemy dodávek nezpracovaných diamantů do roku 2019. Od tohoto roku začne globální produkce ale opět klesat. Shodují se na tom nové studie poradenských společností Bain & Company a GlobalData.

Ilustrační fotografie

Podle odborníků nastává vhodná doba na nákup diamantů

Ekonomika

Rok 2015 byl velice těžkým rokem. Mohla za to především nízká poptávka na koncových trzích, kvůli které se v brusírnách hromadily velké zásoby vybroušených kamenů. Pokles poptávky se následně přelil až k samotnému zdroji a těžaři museli snižovat množství vytěžených karátů. Navíc tyto zásoby negativně ovlivňovaly cenu komodity. V první polovině roku 2016 přišel obrat k lepšímu a prodeje surových diamantů opět začaly růst. Globální ekonomická nejistota v souvislosti s prezidentskou volbou v USA trhu s diamanty také nahrává.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Diamanty jsou opět v oblibě. Trh se šperky v USA ostře rostl, předčil očekávání

Celkový trh s luxusními šperky a hodinkami v USA vzrostl v září o neuvěřitelných 6,7 % v meziročním srovnání. Objem tržeb dosáhl hranice 5,4 miliardy dolarů. Tento výsledek značně předčil odhad společnosti IDEX (International Diamond Exchange), který predikoval růst prodejů do 3 %. Takto při zemi se držel i pro odhad celé druhé poloviny roku 2016. Vše naznačuje, že výsledky budou lepší.

Ilustrační fotografie

V Ženevě vydražili dva diamantové prsteny za více než 832 miliónů korun

Ekonomika

Rok 2016 přinesl velký počet rekordních dražeb a potvrdil rostoucí zájem investorů o diamanty a diamantové investiční šperky. S klesající výtěžností dolů a nedostatkem nových nalezišť je velmi pravděpodobné, že diamanty budou stále více nedostatkovou komoditou. V kombinaci s rostoucí poptávkou v Číně, Indii a USA hrozí podle studie poradenské společnosti Frost & Sullivan do roku 2030 snížení dodávek nezpracovaných diamantů o víc jak 50 %. Podle studie by mohlo v roce 2050 chybět na světových trzích okolo 278 milionů karátů diamantů.

Ilustrační fotografie

Lidé chtějí přírodní drahé kameny, syntetiku ve špercích vnímají jako lež

Ekonomika

Syntetické diamanty produkuje stále více výrobců. S rostoucí produkcí bude proto dle odborníků s největší pravděpodobností klesat jejich cena. Nedávný průzkum klenotnictví ALO diamonds ukázal, jak Češi vnímají uměle vyráběné drahokamy. Dotazovaní například uvedli, jak by reagovali, kdyby zjistili, že kámen ve šperku, který dostali darem, není přírodní, ale umělý. Více než třetina z nich by se v takové situaci cítila zklamaná či pohoršená.

Největší existující nezpracovaný diamant na světě. Kámen Lesedi La Rona váží úctyhodných 1 109 karátů (221,8 gramu)

Naprostý unikát: Největší nezpracovaný diamant na světě jde do dražby

Ekonomika

Diamantový průmysl očekává událost roku. Ve středu 29. června 2016 se bude světová mediální pozornost soustředit do londýnské aukční síně Sotheby´s, kde bude vydražen největší existující nezpracovaný diamant na světě. Kámen Lesedi La Rona váží úctyhodných 1 109 karátů (221,8 gramu). Vytěžen byl v listopadu 2015 v Botswaně, v dole Karowe společností Lucara Diamond. Vydražená částka by podle odhadů mohla přesáhnout 70 milionů dolarů (zhruba 1,7 miliardy korun).

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Při těžbě diamantů bývají porušována lidská práva. Jak nekoupit "krvavý diamant"?

Odvětví těžby a prodeje diamantů se potýká na všech stupních dodavatelského řetězce nejen s pestrou paletou problémů z geopolitické, technologické a finanční oblasti, ale musí překonávat i mnoho etických problémů. Je nezpochybnitelným faktem, že diamantový průmysl se stejně jako převážná většina oborů podnikání z mnoha důvodů musí soustředit primárně na byznys než na etické otázky. Tím, že by je však zcela ignoroval a nereguloval neetické chování všech hráčů, vystavoval by celé odvětví velkému riziku odklonu koncových spotřebitelů. Jak se tedy postavit k těžbě, zpracování a obchodu s diamanty eticky správně? Informace přináší DIC.

Ilustrační fotografie

Vývoj trhu s diamanty: Je stále výhodné investovat do diamantů?

Ekonomika

V minulých dvou letech jsme mohli pozorovat zeslabenou poptávku po diamantových špercích, která se zpětně přelévala “dolů” po celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Tato skutečnost vedla v konečném důsledku k všeobecnému poklesu cen a snížení poptávky jak po broušených, tak po surových kamenech. Bude tento propad pokračovat nebo můžeme očekávat oživení?

Ilustrační fotografie

Do 10 let bude většina lidí v civilizovaném světě vlastnit diamant

Ekonomika

Přes 70 % všech vytěžených diamantů nachází uplatnění v průmyslu a ve vědě. Ze zbylých necelých 30 % (esteticky dokonalé kameny) se vyrábějí šperky. Hlavním důvodem stále častějšího využití diamantů v průmyslu je velmi vysoká tepelná vodivost i skutečnost, že se jedná o jednu z nejpevnějších látek vyskytujících se na naší planetě. Diamanty například nahrazují křemíkové obvody a polovodiče. Poptávka roste také po diamantových špercích – a to i v Česku. Informuje ALO diamonds.

Ilustrační fotografie

Po roce 2019 bude nedostatek diamantů. S ním poroste i cena

Ekonomika

Diamantový trh budou v následujících letech ovlivňovat stárnoucí doly s klesající výtěžností, absence nových nalezišť a zmenšující se dodávky surových diamantů na trh. Světová poptávka poroste díky Spojeným státům, Číně a Indii. Podle analýzy českého klenotnictví ALO diamonds to bude mít vliv na ceny diamantů a lze očekávat, že zhruba do roka začnou ceny opět růst. Na tomto trendu se shodují i analytici těžařských společností Alrosa, De Beers či Rio Tinto.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Každá desátá žena dostane na Valentýna šperk, výjimkou nebudou ani šperky pro muže

14. února se slaví svátek svatého Valentýna a zamilovaní budou obdarovávat své partnery. Podle průzkumu agentury Ipsos čeká každou desátou ženu šperk. V poslední době už neplatí pravidlo, že šperk kupuje vždy muž ženě. Stále častěji kupují šperky ženy mužům nebo je kupují muži sami sobě. V těchto případech jde velmi často o černé diamanty. Podle největšího českého klenotnictví ALO diamonds jsou v tomto Češi světovou raritou.

Ilustrační fotografie

Vloni se prodalo nejvíce diamantových šperků v historii

Ekonomika

80 miliard amerických dolarů (v přepočtu zhruba 1,9 bilionu korun). Takový byl objem všech celosvětově prodaných klenotů s diamanty v roce 2014 podle dat De Beers. Pro srovnání, tak velká částka by pokryla rozpočet České republiky na více než rok a půl. V meziročním srovnání vykázal rok 2014 celkem 3% růst. Podle ALO diamonds bude růst nejspíš pokračovat i letos v ČR i celosvětově, informuje ALO diamonds.

Ilustrační fotografie

Rostlina, která může změnit způsob hledání diamantů

Ekonomika

Každým průmyslovým odvětvím jednou za čas otřese významná inovace či vynález. Podle předběžných zpráv to vypadá, že významný objev změní dosavadní praxi při hledání diamantových nalezišť. Na závěry výzkumných prací prováděných v západoafrické Libérii odborníky z floridské univerzity (Florida International University), které budou v červnu publikovány v odborném časopise Economic Geology, netrpělivě čekají všichni, jejichž obživa jakýmkoliv způsobem souvisí s diamanty, informuje ALO diamonds.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy