Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho nyní trvá vyřízení hypotéky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vyřízení hypotéky nyní zabere mnohem více času než v době před vypuknutí pandemie koronaviru. Češi si nechtějí nechat utéct nízké úrokové sazby hypoték a banky jsou zavalené žádostmi o úvěry na bydlení. Jak dlouho trvá uzavřít hypotéku a jak lze její vyřízení urychlit?

Ještě před vypuknutím pandemie koronaviru evidovaly banky největší zájem o hypotéky v jarních měsících a v posledním čtvrtletí roku. Naopak v prvních týdnech nového roku a během letních prázdnin byla poptávka po úvěrech na bydlení znatelně slabší.

„Aktuální statistiky potvrzují, že tento trend minimálně pro letošní první pololetí rozhodně neplatí. Zájem o hypotéky je enormní a pokračuje rekordní poptávka z posledního čtvrtletí loňského roku. Banky jsou od samého začátku roku zavaleny žádostmi o hypotéky,“ říká hypoteční specialistka Veronika Kráčmár Hegrová z Hyponamiru.cz

Pokud nyní uvažujete o hypotéce, připravte se na to, že na její vyřízení budete potřebovat mnohem více času.

Sjednání hypotéky může trvat až dva měsíce - Sjednání hypotéky se může zbrzdit jak na straně banky, tak zájemce o nový úvěr na bydlení. Ještě na začátku loňského roku, pokud šlo při vyřizování úvěru vše hladce, nezabralo bankám sjednání hypotéky více než tři týdny až měsíc. V letošním roce je ovšem třeba počítat s mnohem delší dobou.

Doba schvalování hypotéky se odvíjí od úrokových sazeb konkrétní banky. Pokud je nabídka úvěru z hlediska výše úroku méně zajímavá, má banka méně žádostí o hypotéky a tím pádem také kratší schvalovací lhůty. A platí to i naopak. „Rychleji také schvalují hypotéky zpravidla větší bankovní domy. Aktuálně vyřídíte hypotéku velmi rychle například v Komerční bance a Hypoteční bance, které schvalují úvěry na bydlení v řádu několika dní. Naopak více času budete potřebovat v bance Creditas, kde si počkáte na schválení hypotéky tři týdny až měsíc,“ upřesňuje Veronika Kráčmár Hegrová z hyponamiru.cz

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?