Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny bytů nadále porostou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny nemovitostí budou růst napříč regiony i ve třetím kvartále letošního roku. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX, která zhodnotila doposud uzavřené transakce a rozpracované zakázky, které budou dokončeny v průběhu dalších měsíců. Nejpomaleji rostoucím regionem je pak Praha.

Ceny nemovitostí hnané stále vysokou poptávkou i nadále rostou. Děje se tak už devátý rok v řadě. Navíc, podle cenové analýzy kterou zpracoval realitní makléř RE/MAX - Iztok Toplak, tomu nebude jinak ani v příštích měsících. Toplak se kromě dlouhodobého vývoje cen zaměřil i na nemovitosti, které jsou aktuálně zasmluvněné, ale jejich faktický prodej bude ukončen až v příštích týdnech. O kolik procent vzroste cena nemovitostí v Praze a o kolik v regionech?Praha roste nejpomaleji

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již od začátku roku 2012. Trend pokračuje i v roce 2021, a to u všech segmentů bytového fondu. Průměrná cena bytu v cihlovém domě se ocitla na novém historickém maximu 110 000 korun za m2. Byty v panelových domech se cenově dostaly na 90 000 korun za m2. Analýza prodejních cen starších bytů ve druhém čtvrtletí a rezervace zakázek, které budou dokončeny ve třetím čtvrtletí letošního roku potvrzují, že nárůst cen nemovitostí bude pokračovat.

Celková průměrná cena bytů v Praze ve třetím čtvrtletí letošního roku prorazí hranici 102 000 korun za m2. To je nárůst o 24 % ve srovnaní s prvním čtvrtletím roku 2020 (před začátkem Koronavirové epidemie), kdy se průměrná cena pohybovala okolo 83 000 korun za m2.

Ceny rostou hlavně v regionech

Indikovaná průměrná realizovaná cena bytů podle současných rezervovaných zakázek bude ve třetím čtvrtletí letošního roku v ČR (bez Prahy) překračovat 50 000 korun za čtvereční metr bytové plochy. To je nárůst skoro o 40 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2020, tedy z doby před začátkem omezení způsobeného pandemií, kdy byla průměrná realizovaná cena necelých 36 000 korun za m2.Ostatní sledované regiony i města se chovají velmi podobně a prakticky ve všech pokračuje růstový trend. V Brně se průměrná cena bytu dostává aktuálně nad 85 tisíc korun za m2. V Kladně, Kolíně a Plzni poprvé v historii překročila hranici 60 tisíc korun za m2. K výraznému růstu dochází také například v Ústí nad Labem, které je vnímáno jako nejlevnější krajské město. Ačkoli se ve srovnání s ostatními městy bude zdát hodnota 29 tisíc korun za m2 jako velmi nízká, ještě před šestí lety se zde nemovitosti prodávaly v průměru za 10 tisíc korun za m2.

Prodlužuje se doba prodeje

Z hlediska prodávajících je důležité, že postupně roste doba prodeje nemovitosti. Realitní síť RE/MAX dlouhodobě sleduje čas počítaný ode dne rozhodnutí k prodeji do ukončení transakce. Nejkratší průměrný prodejní čas byl v roce 2017 a činil 109 dní. Od té doby se každoročně prodlužuje. Dnes se musí čekat na dokončení prodeje bytu více než 122 dnů. V tom je započítán i čas čekaní na převod v katastru nemovitostí, což je obvykle více než 25 dnů.

Témata:  byty bydlení

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?