Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plánujete příští rok stavět? Příprava projektu musí začít už teď

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Podzim představuje ideální dobu pro zahájení projektové přípravy stavby. Nejen v tomto období, ale i meziročně podle odborníků vzrostl celkový počet projekčních zakázek o 20 %. Kromě toho se v Česku zvyšuje zájem lidí o úsporná řešení jednotlivých projektů a rentabilní stavební technologie.

Podle projektantů lze podzim považovat za vhodnou dobu pro zahájení přípravy projektu. Vzhledem k tomu, že standardní délka přípravy trvá zhruba půl roku, a nejvhodnější dobou pro začátek stavebních prací jsou jarní měsíce, odborníci doporučují začít s přípravou projektu v září nebo říjnu.

"Lidé mají obvykle představy o zahájení stavby právě na jaře. U rodinného domu průměrné náročnosti lze tento časový postup bez problémů dodržet. Neplatí to ovšem univerzálně. U náročnějších klientů a složitějších staveb může příprava trvat mnohem déle,“ uvedl Petr Houdek z architektonické a projekční kanceláře H2 projekt. Podle něj se stále zvyšuje využití moderních technologií při stavbě domu, s čímž souvisí i do hloubky propracovaná projektová příprava konstrukcí a technologií.

Kromě celkového nárůstu poptávky po stavebních projektech lze v poslední době rovněž registrovat zvýšený zájem lidí o úsporná řešení jednotlivých projektů. Lidé navíc myslí na komplexní úsporu již v detailech domu. "Proto se stále častěji informují o způsobech, jak zabránit únikům tepla například z garáží nebo oken,“ sdělil Lubomír Valenta z firmy Lomax.

Za účelem snížení úniku tepla si tak Češi instalují nejen kvalitní garážová vrata, ale především předokenní rolety. "Od roku 2012 zaznamenáváme zvýšení poptávky po předokenních roletách téměř o čtvrtinu, což poukazuje na fakt, že si lidé začínají uvědomovat plnohodnotný význam rolet. Tedy to, že rolety nejsou pouze designovým doplňkem okna, ale díky svým výborným tepelně- izolačním vlastnostem výrazně eliminují tepelné ztráty,“ dodal Valenta.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?